Dragons of Autumn Twilight (v preklade draci podzimního úsvitu), prvá kniha z trilógie Kroniky dragonlance, uzrela svetlo sveta pred vyše 30 rokmi. Konkrétne to bolo práve v novembri, roku 1984. Ďalšie dve knihy z trilógie na seba nenechali dlho čakať a ani nie do roka bola celá trilógia kompletná a tým sa začal príbeh jednej najväčších ság vo fantasy.
Dragonlance bol vytvorený duom Margaret Weis a Tracy Hickman, pritom vzniklo pôvodne iba ako príbehový doplnok k hre Dungeons and Dragons od vydavateľa TSR. Dvanásť adventúr takto sprevádzalo knižné romány. To už je dávna doba, firma TSR ohlásila svoj bankrot v roku 1997 a dnes noví fanúšikovia tejto knižnej série, ani netušia čo predchádzalo jej vzniku. Napokon, história nie je dôležitá a knihy Dragonlance dávno prerástli svoj prvotný účel. Pôvodná trilógia je považovaná za jednu z najlepších kníh z klasickej fantasy, už po prvom roku sa stala bestsellerom a berie sa ako jeden z pilierov pre fanúšikov tohto žánru. Ak totiž chcete definovať žáner klasickej fantasy, tak by vám mal napadnúť práve Dragonlance. Mnohí môžu oponovať, že je to až príliš klišovité a pozliepané čo môže vypadať ako pravda, no treba prihliadať na to, kedy knihy vznikli. Svet Dragonlance je enormne bohatý, má to množstvo príbehov v príbehu a ten svet nerobia krásnym iba jeho jedinečné kulisy, ale aj skvelé postavy, ktoré vám prirastú k srdcu.
Raistlin a Karamon, Sturm a Kitiara, Tanis a Laurana, Flint a Tasslehoff a rôzné iné. Každá postava je povahovo veľmi charakteristická a nezameniteľná a na každej si nájdete niečo, čo budete milovať. Spomenúť treba hlavne mága Raistlina, ktorý sa stal jednou z najobľúbenejších knižných postáv vo fantastike vôbec. Na prvý pohľad sa aj zdá, že postavy sú typicky biele a čierne, no nie je tomu úplne tak. Činy postáv riadi predovšetkým ich viera k bohu. Postavy sa tak môžu navzájom milovať, ale ak do toho vstúpi služba bohu, tak aj brat sestre vrazí dýku do chrbta.
Ako to vlastne celé začína a o čom je pôvodná trilógia? Chronologicky sa nejedná o úplný začiatok, naopak bližšie to má ku koncu. Kvôli ľudskej pýche sa bohovia pred 350 rokmi rozhodli potrestať ich namyslenosť a zvrhli na Krynn ohnivú horu, čím končí tretí vek a začína Štvrtý. Táto udalosť sa volá pohroma a po nej sa bohovia vytratili a s nimi zmizlo aj magické liečiteľské umenie. Skupinka hlavných protagonistov sa po piatich rokoch vracia do ich domova, kde sa dohodli že sa spolu zase stretnú. Stretnutie ale nedopadlo tak, ako si predstavovali a zo severu sa valí dym a armády sú na pochode. Skupinka hrdinov sa tak vydá hľadať dôkaz o existencii pravých bohov.
Hrdinovia sa tak musia zmieriť s novým svetom, ktorý sa obrátil hore nohami, nájsť pochopenie samých seba a ostatných a samozrejme nesmie chýbať láska, zrada, bitky a epické momenty. Nie všetci hrdinovia zostanú rovnakí počas príbehu a niektorí sa nenávratne zmenia a niektorým sa ani nepodarí doraziť až do cieľa príbehu a toto sú vlastnosti, ktoré tvoria dobrú knihu.
Veľmi špecifická postava je šotek (rarášok v slovenčine) Tasslehoff. Pre jeho rasu je typické, že nepociťujú strach a nepodliehajú príliš negatívnym emóciám. Trpí kleptomániou a obľubuje kanadské žarty. Tass je taký nevinný element v skupine, je to také dieťa, ktoré nechápe plne svet a nevie, že činy majú svoje následky. O to väčšmi ho to potom bolí, až tú krutosť pocíti.
Vrátil by som sa k mágovi Raistlinovi. Tento fyzicky veľmi krehký mág so zlatou farbou pokožky a očami v tvare presýpacích hodín nie je práve typická postava, ktorá by sa hodila medzi hrdinov. Raistlin je ako stvorený pre geekov. Za svoju fyzickú slabosť bol často odstrkovaný a šikanovaný ale zároveň je prenikavo inteligentný. Je veľmi cynický, bezcitný až bezohľadný a chce sa spoliehať iba sám na seba a predovšetkým je to jeden veľký manipulátor a sebec. To sú všetko atribúty, pre správnu negatívnu postavu, ktorú by bolo treba nenávidieť a Raistlin sa naopak stal jednou z najobľúbenejších postáv fantastiky.
S jeho dvojčaťom Karamonom ani nemôžu byť rozdielnejší. Sú ako biela a čierna, deň a noc. Karamon je narozdiel od Raistlina fyzicky veľmi dobre vybavený a šikovný, vždy všade dobre zapadol a ľudia ho mali radi, no nedisponuje Raistlinovým intelektom, je to postava ktorá sa riadi hlavne dobrým srdcom.
Postáv či už kladných, záporných alebo neutrálnych je tu proste neúrekom a venovať sa každej jednej, by vydalo aj na viac článkov. Z tých záporných som si osobne veľmi obľúbil zakliateho Lorda Sotha, jeho príbeh je proste úchvatný a to úžasné na Dragonlance je, že práve skoro každá postava má za sebou nejaký jedinečný príbeh a o to viac vám okamžite prirastú k srdcu.
Je to teda už 31 rokov, čo knihy Dragonlance uzreli svetlo sveta. Odvtedy si našli milióny fanúšikov po celom svete a naprieč generáciami. Znovu opakujem, že pre každého nadšenca pre klasickú fantasy, je táto séria povinná jazda, ktorú si užijete. Vydávaniu Dragonlance u nás sa venovalo hlavne vydavateľstvo Fantom print, ktoré vydalo to najhlavnejšie + pár lepších kníh z tých vedľajších. Knihy sú pre neznalého možno trocha chaoticky označené a tak vám môže pomôcť náš starší článok.
A ako to vypadá s Dragonlance dnes? Čo sa týka nových kníh do hlavnej série a nejakému novému posunu v príbehu, tak zatiaľ bohužiaľ biedne, ale nádej zomiera posledná. Vydávajú sa skorej knihy z vedľajšej línie a aj to iba sporadicky a u nás zrejme nikdy nebudú preložené. Čo sa týka dostupnosti kníh u nás, tak bude myslím hlavne problém s dostupnosťou knihy „ Draci podzimníhou soumraku“ , čo je ako ako som vysvetľoval, štartovná kniha Dragonlance a budete tak odkázaní asi hlavne na knižnice, aukcie a bazáry. Určite ale raz príde čas, kedy bude treba s Dragonlance zoznámiť aj novú generáciu čitateľov, veď napokon, Fantom print nie je prvý. Pred nimi niekoľko kníh vydalo vydavateľstvo Návrat a pár kníh z tých starších vydaní, je stále možné v aukcii zohnať. Najviac sú žiadané kúsky, ktoré nevydal aj Fantom print a sú roky vypredané.
Takže šup šup, treba sa pustiť do tejto ságy, ja osobne mám na pláne po piatich rokoch refresh. Táto neskorá jeseň je ideálny čas pustiť sa znova do Drakov podzimného súmraku 🙂