Keď som sa dozvedela, že Dickovi vyšla ďalšia kniha v češtine, hneď som si ju musela zaobstarať. Dickove knihy majú takmer všetky podobný námet a sú si dosť podobné, či už ide o náboženskú mystickú skúsenosť, alebo o alternatívnu budúcnosť, cestovanie do vesmíru či riešenie otázok, nakoľko sú androidi ešte ľuďmi.
Simulakra vyšla v roku 1964 a Dick ju situoval do roku 2048. V knihe je opäť množstvo dejových línií a obrovský počet postáv, ktoré spolu navzájom súvisia, a všetko nakoniec vyústi do nie veľmi prekvapujúceho finále. Nachádzame sa v dobe, v ktorej po tretej svetovej vojne uzatvorili spojenectvo Spojené štáty americké a Nemecko a vytvorili Spojené štáty americké a európske. Hlavou štátu je Der Alte, a to už prichádzame ku kameňu úrazu. Der Alte je v skutočnosti simulakra, android. Za výrobu androidov je zodpovedná firma Karp Werke (takže hybnou silou v štáte ostávajú Nemci). Prvou dámou je, samozrejme, manželka Der Alte, Nicole Thibodeauxsová, ale ani s ňou nie je všetko v poriadku. Doba je taká, že ľudia sa delia na dve skupiny: na ľudí Ge a Be, tí prví sú tí, ktorí majú prístup k štátnym tajomstvám a môžu používať stroj na cestovanie v čase, druhí sú ľudia, poslušné bábky, ktoré žijú v akýchsi spoločných obrovských domoch, kde sú neustále pod drobnohľadom, sledujú televízne programy, ktoré im vymývajú mozgy, a preto nemajú ani kedy myslieť na to, že sú desiatky rokov manipulovaní. Zároveň vládnuca garnitúra zakázala prax všetkým psychológom, pretože zodpovednosť za liečbu labilných pacientov prebrala A. G. Chemie. Myslím, že Dick naráža na nemeckú I. G. Farben. Ľudia sa musia liečiť iba chémiou a do popredia sa dostáva farmaceutika.
Veľmi zaujímavou postavou je svetoznámy sovietsky klavirista, psyonik Richard Kongrosian, u ktorého sledujeme postupný rozpad a úpadok osobnosti, ktorý si vybudoval priam chorý vzťah k Nicole, prvej dáme, a ako sledujeme mužské postavy v knihe, všetci sú chytení v tomto matriarchálnom ošiali. Záhadnou osobou je Bertold Goltz a jeho Synovia Jóbovi, ktorí sa snažia rozvrátiť spoločnosť, lenže napokon je všetko úplne inak, ako sa zdá.
Svet po tretej svetovej vojne je zničený atómovými bombami, preto sa rodia zvláštne tvory ponášajúce sa na neandertálcov, ktoré zohrajú dôležitú úlohu, keď už bude po všetkom a systém, ktorý vládne, sa zrúti. Konečné finále mi miestami pripomína Štaufenbergov prevrat, lenže najzaujímavejšie na tom je, že skutočný víťaz bude niekto úplne iný.
Dick sa v tejto knihe opäť predviedol ako majster vizionár, kedy predpovedal zmanipulovanú spoločnosť ovládanú vyššou spoločenskou vrstvou, bežných ľudí bojujúcich o svoje prežitie, nahrádzanie ľudských bytostí simulakrami, nič novým nie je ani cestovanie na Mars, kde ľudia hľadajú v emigrácii nový život v spoločnosti práve simulakier. A aj keď je to svet, v ktorom človek môže cestovať do minulosti, dospejeme k tomu, že keď zmeníme istú časť z nej, veľký dopad do budúcnosti to nemá a čo sa má stať, sa stane. Dotýka sa postavenia farmaceutiky vo svete, kde dominuje. Miestami je kniha mierne predvídateľná, ale celkovo celá Dickova vízia o svete v budúcnosti je veľmi znepokojivá a v mnohých prípadoch sa autor trafil do čierneho. Dick má svoju čitateľskú základňu a myslím, že toto dielko patrí do knižnice každého správneho fanúšika alternatívnej budúcnosti.
Podrobné informácie o knihe:
- Vydavateľstvo: Argo
- Počet strán: 208
- Väzba: brožovaná
- Rozmer: 118 × 184 mm
- Jazyk: český
- Rok vydania: 2017
Zhrnutie
Kniha má v sebe znepokojivé prvky a mnohé myšlienky aplikovateľné aj do našej doby, preto určite stojí za prečítanie.
Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.