Neopakovateľná príležitosť pre fanúšikov sérií Nástroje smrteľníkov a Pekelné stroje nazrieť do tajomného života Magnusa Banea. V tejto jedinečnej knihe vám prinášame jedenásť príbehov, ktoré poodhaľujú rúško tajomstva, čo zahmlieva štyristoročný život obľúbeného veľkobosoráka Brooklynu. Magnus Bane to nemá v živote ľahké, pretože pre bosoráka sú na prvom mieste vždy problémy iných. Jeho život je dlhý, rad jeho mileniek a milencov ešte dlhší. No Magnus má dar, ako byť v pravý čas na správnom – alebo aj nesprávnom – mieste. Francúzska revolúcia, prohibícia v Amerike alebo prvá veľká bitka medzi Valentinom a Tieňolovcami je len zlomok z toho, čo Magnus prežil na vlastnej koži. Za štyristo rokov sa toho nazbieralo toľko, že mu to nikto nikdy neuverí. A týchto jedenásť poviedok… Magnus pravdepodobne preklína toho, kto ich vypustil do sveta.
Magnus Bane je jedna z vedľajších postáv série Nástroje smrteľníkov od Cassandry Clare. Už v tejto sérii sme mali možnosť spoznať ho ako ironického mága so svojským zmyslom pre humor a pre módu. Kniha Magnus Bane – Zápisky veľkobosoráka nám ponúka možnosť viac nahliadnuť do Magnusovho života. Nejde však o jeden ucelený príbeh, ale o niekoľko rôznych príbehov, ktoré spája jedna spoločná vec – Magnus. Na knihe okrem Cassandry Clare pracovali Sarah Rees Brennan a Maureen Johnson.
,,Povedal si nám, že ťa máme nechať v púšti, lebo chceš začať nový život ako kaktus,“ odvetila bezvýrazne Catarina.
Kniha zahŕňa desať príbeh z rôznych období bosorákovho života zoradených od najstarších po najnovšie a jednu bonusovú časť. Nejde tak celkom o príbeh, ako hovorí názov jedenásteho „príbehu“ ide o Odkazovú schránku Magnusa Banea. Ale pekne poporiadku…
Na začiatku sa ocitáme v osemnástom storočí, Cassandra Clare si pre nás pripravila príbeh o tom, čo sa stalo v Peru. Tento príbeh ma veľmi pobavil, bol ľahký a vtipný, výborný úvod do knihy, ktorá sa mi rýchlo zapáčila.
,,Nemienim plytvať čarami na opice, Ragnor! Za koho ma máš?!
Magnusov humor, nevhodné poznámky, ale aj spoznanie jeho priateľov ako napríklad bosorákov Ragnora, Tessy či Catarina to všetko v knihe nájdeme. Cestujeme naprieč dejinami a striedame aj miesta, kde sa príbehy odohrávajú. Začíname v Peru, no neskôr sa ocitneme v Londýne, v New Yorku či v Paríži. Zistíme, ako sa Magnus zaplietol do francúzskej revolúcie a taktiež odhalíme viacero príhod z jeho života, najmä s postavami, ktoré sa v sérii Nástroje smrteľníkov iba okrajovo spomínali. Ako Magnus spoznal Edmunda Herondalea, nechýba však ani akčný príbeh plný dobrodružstva a nebezpečnej mágie – Vzostup hotela Durmont, kedy sa miestny bosorák rozhodne otvoriť portál do Prázdna.
Dozvieme sa o láskach v Magnusovom živote, verím, že Alec by si túto knihu veľmi rád prečítal. V knihe sa vyskytne aj samotný Alec, dozvieme sa o prvom rande medzi Alecom a Magnusom ako i príbeh narodeninového darčeka pre Aleca.
A samozrejme, dočkáme sa aj príbehov z relatívne nedávnej súčasnosti série Nástroje smrteľníkov. Dozvieme sa viac o prvom stretnutí Magnusa a Valentina, o tom, ako Clarina mama prišla žiadať o pomoc a o ochranu pre svoju dcéru.
,,Nespomínam si, že by som si objednal nevestu posadnutého šialenca,“ povedal Magnus. ,,Som si istý, že som chcel hovädzinu s brokolicou.“
Záverečný diel je Odkazová schránka Magnusa Banea a ide skutočne o zanechané odkazy v Magnusovej schránke. Je to milé zakončenie, hoci ja osobne by som veľmi rada vedela či si ich Magnus vypočul a ako na ne reagoval.
Každý príbeh sa začína úryvkom z príbehu spracovanom v komixovom podaní. Tieto grafické titulné stránky každého príbehu sú výborne spracované a taktiež predstavujú veľmi milé a originálne oživenie knihy. Ide o určitú spojitosť s Kódexom Tieňolovcov, v ktorom sme mali možnosť vidieť podobne ladené grafické spracovanie.
Skrátka a dobre, knihu odporúčam všetkým fanúšikom Nástrojov smrteľníkov. Kódex tieňolovcov bol skôr encyklopédia, no táto kniha je veselá, zábavná, napínavá, dokáže pobaviť a ľahko vtiahne do deja. Nechýba humor, mágia, napätie, príbehy nie sú priveľmi krátke ani dlhé, majú ideálnu dĺžku, i keď niekedy by som uvítala, keby pokračovali a mi by sme sa mohli dozvedieť viac. Autorka sa však zrejme rozhodla nevydať nám všetky Magnusove tajomstvá a tak stále ostáva záhadným veľkobosorákom s jedinečným módnym vkusom.
,,Vtedy som už určite pomaly triezvel,“ namietal Magnus.
,,Snažil sa si flirtovať s vlastným tanierom, Magnus.“
,,Som otvorený novým veciam!“
-
95%
-
80%
-
95%
-
95%
Súhrn
Zápisky veľkoboráka Magnusa Banea je výborná kniha plná vtipných i akčných príbehov, ktorá nepochybne nadchne každého fanúšika Tieňoloveckej série.