Dlhá cesta na trón sa pre Aelin Galathynius ešte len začala. Prisahala však, že sa svojmu kráľovstvu už nikdy neotočí chrbtom. Hlavne, ak je jediná, kto dokáže zostaviť armádu proti Temnému kráľovi a jeho beštiám. No Erawan neohrozuje Aelin len svojím vojskom, ale aj tieňmi z jej minulosti, bývalými spojencami a nepriateľmi. Na obzore sa však črtá vojna nebývalých rozmerov a Aelin sa musí rozhodnúť, koho a čo obetuje, aby zachránila svoj svet pred úplným zničením.
Piaty diel série Trón zo skla nám už namiesto drzej vrahyne Celaeny predstavuje drzú kráľovnú Aelin. Spolu so svojim malým dvorom zloženým z najbližších priateľov sa vrátila do rodnej krajiny, no vývoj udalostí nie je práve ideálny. Navyše sa schyľuje k vojne, nepriatelia majú poruke mnoho netvorov, ktoré neváhajú použiť a Aelin musí vyraziť na cestu a nájsť nielen wyrdkľúče, no aj tajomnú Zámku.
Na úroveň Sarah J. Maas sme už zvyknutí, je známa silnými postavami a akciou a to nechýbalo ani v tomto diele. Miestami bol však dej zdĺhavý a nebol svižný, osobne ma pomerne nudili kapitoly z pohľady Elide Lochan, ktorá sa pokúša nájsť svoju kráľovnú a popri tom síce zažije aj dobrodružstvo, ale s touto postavou som sa nevedela stotožniť.
No Manon sa venovala jedlu. „Povedz Aelin Galathynius, že Elide Lochan žije a hľadá ju.“
Bosorka Manon zažíva rozhodne zaujímavé udalosti, jej život sa mení a môžem skonštatovať, že od jej prvého výskytu v príbehu prešla nesmierne veľký kus cesty. Už jej nepatrí iba vedľajšia dejová línia, ale pripája sa k hlavným postavám.
V prvej polovici knihy som chcela viac vysvetlení a akcie a to som dostala v druhej polovici. Ako sa blížil záver, príbeh sa rozbehol ako lavína a nezastaviteľne sa valil vpred, akcia striedala akciu, jeden boj za druhým, prekvapivé odhalenia. To všetko bolo výborné, ale občas toho bolo priveľa a ja som nestíhala reagovať a spracovať všetky zvraty. Do prvej polovice by som toho dala o trochu viac a v druhej by som trošku spomalila, potom by som si ako čitateľ knihu užila viac.
Aj nudnejšie časti však zachraňovali postavy, ktoré vie autorka vykresliť skutočne realisticky a rozdielne, každá postava je svojská a originálna. Ich strety boli často zábavné, dočkali sme sa hádok a nechýbali ani sexuálne scény, ktorých bolo o trochu viac, než bolo potrebné. Na druhej strane, nedá sa povedať, že by si ich čitateľ, minimálne ja osobne, neužil, no menej je niekedy viac.
„Ak chceme mať aspoň malú šancu na úspech,“ vyhlásil Rowan, „musíme zaujať pozície.“
Kniha sa čítala dobre a svižne, napriek niektorým hluchým miestam. Autorka má veľká fantáziu a neustále nám to dokazuje novými prvkami, premyslenými zvratmi a mytológiou. Nechýbal boj a nielen so zbraňami, ale vyskytli aj magické súboje a použitie brutálnej sily, takže mágie sme si užili dosť, najmä v porovnaní s predošlými dielmi.
Záver, ako to už je u Sarah J. Maas zvykom, nás zastihol nepripravených, vyrazil čitateľom dych a nechal nás v napätí čo sa stane ďalej. Búrka v impériu je dobre zvolený názov. Búrkou nie je len hroziaca vojna, ale samotná kráľovná Aelin, jej rozhodovanie, mágia a temperamentná povaha.
Aelin bola šialená, uvedomil si Dorian. Geniálna a prefíkaná, no šialená.
Oproti predošlým dielom nie je Búrka v impériu sklamaním, napriek tomu, že mala svoje chyby. Stále si však udržuje výborné tempo celej série a zaslúži si nadpriemerné hodnotenie, pretože tento príbeh je rozhodne originálny a tiež dobre napísaný. Nechýba v ňom mágia, boje, mytológia a samozrejme ľúbostné problémy.
-
95%
-
75%
-
95%
-
95%
-
90%
Súhrn
Vydarené pokračovanie známej série, ktoré síce malo zopár nedostatkov, ale aj tak ide o veľmi slušné a vydarené čítanie.