Po dramatickom úteku z benátskeho zajatia kapitán Kornélius Báthory a jeho druhovia v zbrani smerujú do chorvátskeho Medzimuria, krvavej pohraničnej oblasti medzi kresťanským a mohamedánskym svetom. Tu si oceľou a osobnou statočnosťou vydobyjú priazeň chorvátskeho bána Nikolu Zrínskeho, neľútostného turkobijcu. Súhlasia s tým, že po jeho boku podniknú trestnú výpravu na nepriateľské územie. Ešte pred tým však Báthory a kozák Voronin musia pomôcť priateľovi, mladému šľachticovi Bojanovi Gradovičovi. V predvečer vojny ich cesta plná nástrah vedie k zlopovestnej Diablovej pevnosti, jedine tam môžu zlomiť smrtiacu kliatbu. Navyše sa z ďalekých krajov, až zo srdca Osmanskej ríše, blíži iné, neslýchané nebezpečenstvo.
Príbeh slávneho turkobijcu Kornela Báthoryho pokračuje. A s ním aj jeho putovanie kresťansko-mohamedánskymi krajmi.
K ďalšej zmene došlo tiež z pohľadu na rozprávanie postáv. V Bráne Irkally sme sa mohli stretnúť s rozprávaním buďto z pohľadu Báthoryho alebo derviša Čelebiho . V Diablovej pevnosti sa to trochu zmenilo. Všetka pozornosť sa sústredí na kapitána, zatiaľ čo postavy okolo neho postupne nadobúdajú alebo strácajú na dôležitosti. Snáď okrem verného parťáka Voronina, ktorý je vždy tam, kde je ho treba. Napríklad taký Bojan sa na začiatku zdal byť jednou z najdôležitejších postáv, avšak ku koncu sa jeho úloha postupne strácala.
Na predposledných stranách sa taktiež vrátime k polozabudnutému príbehu o synovi Michalovi. Musím povedať že skutočne iba vrátime, keďže záver knihy je zaujímavo ukončený. Keď som dočítala poslednú vetu, cítila som sa ako by mi zobrali jedlo spred úst. Skončiť pomaly uprostred vety. Toto sa robí? Musím však uznať, že po takomto závere sa proste nemôžem dočkať práve vydanej štvrtej časti. 😀
-
80%
-
73%
-
80%
Súhrn
Diablova pevnosť je presne ten typ knihy na aký sme si u Červenáka zvykli.Akčný, dobrodružný a krvavý avšak stále primerane vyvážený.Tento diel by som trilógii zaradila medzi Strážcov Varadína a Bránu Irkally.Je rozhodne akčnejší než prvý, ale zároveň menej dobrodružná ako druhý.