Možno už viacero z vás počulo o známom a kultovom sci-fi diele Nadácia. Ak aj nie, určite vám bude známe meno Issac Asimov. Na svojom konte má diesatky diel, ako napríklad Séria o Galaktickej ríši, Fantastická cesta alebo aj Ja, robot.
Prvá časť série s rovnomenným názvom ma rýchlo vtiahla do pútavého a dobre vymysleného sveta. Na príbehoch naozaj oceňujem, ak sa autor vyhrá s prostredím, históriou, jazykom a s ďalšími prvkami. V tomto prípade je to vesmír, niekoľko celých svetov a planét, komplexne prepojených určitou hierarchiou, mocenským postavením, kultúrou a politikou.
Ústredným motívom je projekt psychohistorika Hariho Seldona – vytvorenie Galaktickej encyklopédie obsahujúcej všetky vedomosti rozsiahleho Impéria. Predpovedá totiž zánik Galaktického impéria a chce uchovať vedomosti, ktoré sa mu podarilo zhromaždiť. Postupne sa ukazuje, že ide o viac než len encyklopédiu. Hari Seldon a jeho tím vymysleli plán na základe matematickej a štatistickej predpovede udalostí na niekoľko desiatok rokov dopredu.
V príbehu sa zoznámime s viacerými odlišnými postavami. Kniha je rozdelená na päť častí – Psychohistorici, Encyklopedisti, Starostovia, Obchodníci a Obchodní magnáti. V každej časti je jedna ústredná postava, ktorá ovplyvňuje smerovanie celého deja. Je to netradičné, preto medzi jednotlivými časťami je neraz aj posun v čase a čoraz viac sa napĺňa predpoklad Hardiho Seldona. Na jednej strane ma mrzelo, že o niektorých postavách nevieme viac, nie je tu hlavný protagonista, s ktorým by sa mohol čitateľ stotožniť, ale na druhej strane má príbeh viacero úrovni a pohľadov, ako ho vnímať.
Ako väčšina sci-fi príbehov, aj tento nám prináša pokročilé technológie, no v určitom smere ukazuje, že pokrok niekedy ustupuje ľudskej povahe. Boje a súperenie utláčajú vedu do pozadia, nie je dôležité napredovať, ale získavať kontrolu, nové územia a moc.
Nadácia nám tak ukazuje nielen možné technologické pokroky, cestovanie naprieč planétami, nové zbrane a silové polia, ale aj rôznorodosť ľudskej povahy. Isaac Asimov sa nezdržiava nepotrebnými opismi ani rozhovormi, často sa aj malé detaily neskôr ukážu ako dôležité a neustále udržiava čitateľa v pozornosti. Čo sa stane? Aký to bude mať dopad?
Nečakajte ľúbostné scény, hádky alebo nezmyselné konverzácie. Nadácia je čistokrvný sci-fi príbeh, ktorý odhaľuje jedinečný svet, jeho smerovanie a ľudskú povahu. Jedinou drobnosťou, ktorá mne ako čitateľovi až tak nesedela, bolo práve striedanie hlavných postáv, na ktoré som si musela zvykať. Nepodarilo sa im ma tak úplne nadchnúť, ale vyvážil to skvelý a komplexný dej a jasné známky toho, že autor má všetko detailne premyslené.
Pri stom výročí narodenia autora Isaaca Asimova, ktoré je práve tento rok, vychádzajú postupne v slovenčine nové vydania tejto série od vydavateľstva Lindeni. Nechýbajú nové obálky, ktoré sú pútavé a výborne ladiace k príbehu, ale aj nový preklad od Patricka Franka.
Všetkým priaznivcom tohto žánra môžem Nadáciu iba odporúčať, dovolím si tvrdiť, že je to high level, ktorý len tak niekto neprekoná. Rozhodne ide o dielo, ktoré by nemalo chýbať na poličke žiadneho fanúšika science fiction literatúry. Dokáže však zaujať aj všetkých priaznivcov skvele vystavaných príbehov, v ktorých sa neustále niečo deje a skúmame nielen záhady vesmíru, ale aj ľudskosti.
Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Albatros.
- Vydavateľstvo: Lindeni
- Preklad: Patrick Frank
- Počet strán: 288
- Väzba: pevná
- Rozmer: 130 × 200 mm
- Jazyk: slovenský
- Rok vydania: 2020
- ISBN: 9788056616284
Zhrnutie
Výborný a prepracovaný sci-fi príbeh, ktorý nás zoberie skúmať nielen hlbiny vesmíru a jeho tajomstvá, ale aj ľudí a ich pohnútky. Boj o moc, súperenie, pokrok i viera, všetko je prepojené a ovplyvňuje sa. Nadácia od Isaaca Asimova je dielo, ktoré by nemalo chýbať na poličke žiadneho fanúšika science fiction.
Podporte náš portál a kúpte si knihu cez tento odkaz: