S obdobnou otázkou bude, skôr či neskôr, každý z nás konfrontovaný. S pribúdajúcim vekom si uvedomujeme, že už jedna fatálna chyba môže spôsobiť katastrofu. Domnievam sa, že práve preto je aj obľúbeným námetom seriálov, filmov a kníh. V roku 2016 sa našla spisovateľka, ktorá do problematiky nazrela podrobnejšie v dilógii Chybná a na ľudské pochybenia sa pozrela optikou dystopie. Prekvapením pre mňa bolo, že to bola autorka, ktorá si do fantastiky len „odbehla“.
Cecelia Ahern je etablovaná spisovateľka súčasných ženských románov. Známe sú najmä tie, ktoré získali aj filmovú podobu, ako PS: Milujem ťa a S láskou, Rosie. Keď som sa dozvedela o jej fantasy sérii Chybná, bola som skeptická. Autorkine knihy nepovažujem za brak, no predsa len píše romány pre ženy. Na titul ma upozornila moja kolegyňa a knižná blogerka, ktorej fantastika „nevonia“. Preto jej nadšené a pozitívne hodnotenie Chybnej ešte umocnilo moju zvedavosť. Má prvá antiutópia Cecelie Ahern potenciál zaujať aj fantastu-pôžitkára?
Nadčasová téma s menej originálnou zápletkou
Pôvodný text vyšiel pod názvom Flawed a o slovenské vydanie sa v roku 2018 postaralo vydavateľstvo Slovart. Kniha je určená primárne mládeži. Stotožňujem sa však s názormi, že cieľové publikum je, najmä vďaka téme, oveľa širšie. Problematika pochybení jednotlivca alebo spoločnosti je jednoznačne nadčasová. Práve vďaka jej aktuálnosti som sa dokázala promptne stotožniť s hlavnou hrdinkou Celestine Northovou.
Chybnú som začala čítať krátko pred ôsmou večer, len tak, s myšlienkou, že aj tak pôjdem o chvíľu spať. ŽE SPAŤ?! To ani omylom. Napokon som knihu pustila z ruky po tretej ráno, čo bežne nerobím, lebo spánok je dar a netreba ním mrhať… Na vlastnú obhajobu – titul sa jednoducho čítal sám! Text je napísaný vzdušne, tempo je priam vražedné. Príbeh začína autorka rozvíjať hneď na prvých stranách, a tak ste nečakane v centre problému bez zbytočných omáčok, opisov a iného balastu. Poviem vám, veľmi to potešilo moju čitateľskú dušičku. Uznajte, také siahodlhé knihy plné pokračovaní píšu azda len autori fantasy a detektívok.
Menej nadšená som už bola z učebnicovej zápletky. Pre čitateľa iných žánrov by teda bola Chybná dobrým odrazovým mostíkom k fantasy. No obávam sa, že zakotvenému čitateľovi to stačiť nebude. Ahern sa totižto striktne drží predpísanej formy dystopického diela. Napriek tomu som knihu prečítala za menej ako sedem hodín. Asi sa pýtate prečo? Pri knihe ma udržiavalo tempo a osud hlavnej hrdinky, ktorá nespravila nič zlé, len bola empatická.
Nie je Chybná ako chybná…
Celestin Northová žije v krajine, kde ako prví zaviedli systém „Chybných“. Spoločnosť, v ktorej s rodinou žije, sa teda delí na bežných ľudí a tých, čo porušili stanovené pravidlá. Na ich dodržiavanie dohliada všadeprítomný Spolok. Priestupky sa kruto trestajú, a tak sa ľudia žijúci v Celestininom svete naučili „držať formu“ vyšperkovanú do dokonalosti. Ľudia označení za Chybných môžu naďalej žiť so svojimi rodinami a byť súčasťou spoločnosti, no sú separovaní a limitovaní. Obmedzenia im bránia ovplyvňovať svojou chybovosťou zvyšok verejnosti. Nepripomína vám to niečo? Naša minulosť si podobnými ideálmi už ruky pošpinila… Ďalší dobrý dôvod, prečo sa čitateľ dokáže s príbehom identifikovať.
… a potom prišla Dokonalá
Autorka s hlavnou hrdinkou sa v pokračovaní romantickej dystopie snažia nájsť odpovede na otázky, či môže byť vôbec omylný človek dokonalým. Je každá chyba automaticky negatívna? Je možné zmieriť sa s tým, že nie sme dokonalí? Chce Celestine zmenu pre seba alebo pre celú spoločnosť? A kde miznú ľudia, ktorí by jej vedeli pomôcť?
Zhrnutie
Chybná
|
Dokonalá
|