Dobrodružství kapitána Báthoryho: Strážcové Varadínu – Juraj Červenák
První část cyklu o protitureckých válkách v Uhersku, Sedmihradsku, Chorvatsku a Středomoří v letech 1660 -1664. Kapitán Kornelius Báthory, šermíř, rytíř a básník, už mnohokrát prokázal své vojenské kvality. Jako člověk však selhal, když po manželčině smrti zanevřel na svého syna a raději dal přednost vojenské kariéře. Dnes, kdy je Michalu Báthorymu dvanáct let, chce Kornel všechno napravit a opět se mu stát otcem. Osud však chce, aby upřímnost svého pokání prokázal velkými oběťmi a podstoupil nevídané útrapy. Michal je totiž zajat loupeživými martalovci a než se jeho otec vyléčí z těžkých zranění, stopy po chlapci pohltí Osmanská říše. Skončil v otroctví, nebo v některém z janičářských výcvikových táborů? Je jen jediný člověk, který ví, kam přesně Michala zavlekli. A ten se právě připojil k turecké invazi do Sedmihradska. Kornel se vydává na cestu k transylvánské pevnosti Varadín, proti níž už táhne obrovská přesila Turků…
Strážcovia Varadínu sú veľkým skokom a zlomovým bodom v Červenákovej tvorbe. Po temnej sérii s černokňažníkom Roganom, trilógii o najslávnejšom ruskom bohatierovi Iljovi Muromcovi a dvojdiel s udatným Bivojom, tu máme zmenu v autorovej tvorbe. Preč sú tvory pekelné, pohanská mágia, kliatby, draci a čo ja viem aká chamraď ešte. Dobrodružstvá Kapitána Báthoryho pripomínajú skorej historický román ako jeho typická ranná tvorba vo fantasy žánri. Úplne od tej fantastiky neustúpil, ale v knihe je toho iba veľmi málo.
Po predošlých skúsenostiach s Červenákom by to možno mohlo na prvý pohľad odradiť ale kdeže. Na toto sa iba Červenák dlho chystal a máme tu zatiaľ jeho najlepšie dielo. Je tam jasne cítiť autorov rast. Že má Červenák dobre naštudovanú históriu už dávno vieme a tu sa nič nemení. Zmena je hlavne citeľná v podaní samotnej knihy. Je to ďaleko živšie ako jeho predošlé diela, na dialógoch a samotnom deji je jasne vidieť, že autor už má niečo za sebou. Je to ďaleko uveriteľnejšie a možno nie až tak preplácané aj vďaka tomu, že tentokrát sa rozhodol od tej fantastiky rázne upustiť.
Najvýraznejší posun je v postave. Kapitán Báthory je pre mňa zatiaľ najlepšia Červenákova postava. Žiadny nadprirodzený hrdina obdarený veľkou mocou. Kapitán Báthory je proste “len” obyčajný človek bez nadprirodzených schopností (teda aspoň na začiatku a ďalej si nie som istý). Na druhú stranu je to slávny Turkobijca a vojak a stína jednu handrovú hlavu za druhou. Autorovi sa podarilo aj lepšie pohrať s postavou a vytvoriť mu nejakú minulosť a jeho miesto vo svete a postava tak so svojimi pocitmi pôsobí ďaleko reálnejšie a uveriteľnejšie. Báthory nie je ďalší záchranca sveta. Prežil si svoju minulosť v Prahe a chvíľkové šťastie s milovanou ženou, ktorá bohužiaľ umrela ale zanechala mu po sebe aspoň syna. K synovi ale nie je schopný nájsť cestu a pozrieť sa mu do očí a tak jeho syn nevyrastá iba bez matky ale aj bez otca a žije so starým otcom. Lenže čas otca Kornela Báthoryho už nadišiel a Báthory tak odišiel na pohreb a tam sa stretol aj so svojim synom. Lenže dlho to nevydržalo a Turci v honbe za pomstou udreli tam, kde to zabolí najviac a jeho syna uniesli. Príbeh kapitána je teda iba príbeh otca v honbe za strateným synom. Kornel chce dokázať, že aspoň raz je schopný niečo urobiť pre rodinu a zachrániť čo sa dá.
Kniha je venovaná hlavne Kornelovi, cestuje po väčšine sám a postavy po jeho boku sú často iba dočasné. Sprevádza ho skvelý cynický humor a postava mi príde veľmi podobná tým Kulhánkovým a z chuti som sa pár krát zasmial.
A ako inak, čo by to bol Červenák bez poriadnej akcie. To že upustil od mágie je jedna vec ale Červenákove knihy sa vyznačujú dych berúcou akciou a vysokým tempom. Stále tu budete márne hľadať intrigy, mocenské boje a hlbší dej. Kornel je aj bez mágie bojovník, ktorému nie je rovno a popis bojov má proste J.Č. zvládnutý skvelo.
Záverečný verdikt :
Pre mňa spolu s prvým dielom Bohatiera najlepšia Červenákova kniha a veľmi sa teším na ďalšie diely. Kornel je bezkonkurenčne jeho najlepšia postava a koniec prvého dielu je dosť nečakaný a veľmi navnadí na ďalšie diely.
Kniha taktiež vyšla aj v slovenskom vydaní o ktoré sa stará vydavateľstvo Slovart.
-
80%