Marián Kubicsko : Dardaria je poďakovaním za online dobrodružstvá
Dobrodružné príbehy, fantasy, ale aj mágia a hry. Všetko toto a ešte viac má Marián Kubicsko vo svojej tvorbe. Na spisovateľskom konte má fantasy knihu Veža elfov, ale aj dobrodružnú, zatiaľ dvojdielnu fantasy sériu Potvorobijci. Najnovšie pribudla aj kniha s názvom Dardaria – Ako sa stať geekom a nezblázniť sa z toho.
Dardaria nás prenesie do rovnomennej virtuálnej hry, ale zároveň ukazuje, že niekedy je lepšie počítač vypnúť a žiť naozaj. Práve o Dardarii, počítačových hrách a vydavateľstom procese bude aj náš rozhovor s Mariánom a s ilustrátorom Brianom Terrerom.
Fantasy knihy: Ako vznikol prvotný nápad na príbeh z prostredia počítačových hier?
Marián Kubicsko: S hraním počítačových hier som začal v dobe, keď počítače u nás boli ešte v plienkach. Dni a noci som pomáhal prvému Princovi z Perzie, zmeškal som nejedno rande kvôli Dune 2 (vlastne, bolo to iba jediné rande, ale psst, ostatní to nemusia vedieť) a napokon som sa dostal k online hrám. V nich som si našiel priateľov a je to dobrých dvadsať rokov, čo sme spolu v kontakte, aj keď väčšina z nich už hry nehrá. Moja Dardaria je tak trocha poďakovaním týmto ľuďom za úžasne dobrodružstvá, ktoré sme spolu v online svetoch zažili.
Dardaria je počítačová hra, ktorú hrajú hrdinovia vašej knihy. Hráč si môže vybrať, kým sa stane jeho postava, a výber je naozaj bohatý. Za koho by ste chceli hrať vy?
Za liečiteľa. Hlavná postava je tiež liečiteľom (aj keď iba preto, lebo si nevedel preložiť z angličtiny slovo healer). Je to super povolanie, ak si človek chce hru vychutnať. Pomáha ostatným svojimi podpornými kúzlami, lieči ich, a tým si zvyšuje svoju úroveň. Medzi ostatnými je obľúbený, čo sa o takých černokňažníkoch povedať nedá.
Z knihy je jasné, že ste sám strávili nejaký ten večer-dva hraním hier. Aké patria medzi vaše obľúbené?
Lineage 2. Kórejská online hra, v ktorej som strávil vyše desať rokov, Baldurs Gate, hra pre jedného hráča s úžasným príbehom, a v neposlednom rade World of Warcraft, ktorý pozná hádam každý. V súčasnosti túto hru hrávam po večeroch so svojimi študentmi. Je pre nich zaujímavé vidieť svojho učiteľa ako warlocka (černokňažníka) na ohnivom koni. Sme ale v nepriateľských táboroch. Oni sú nemŕtvi, ja som človek. Takže keď sa stretneme, nastáva boj. Ako v škole. (smiech)
Keby ste do Dardarie mohli pridať akúkoľvek postavu z iného príbehu, kto by to bol a čo by v knihe urobil?
Vsadili ste mi chrobáka do hlavy. Čo by sa stalo, ak by moja štvorica mladých potvorobijcov (z knihy Potvorobijci) začala hrať Dardariu? Neviem, či to je dobrý nápad. Tí by tam spustili úplnú apokalypsu.
O obálku a ilustrácie v knihe sa postaral Brian Terrero. Radil sa s vami ilustrátor alebo ste mu naopak prenechali voľnú ruku?
Radiť Brianovi? To on radil mne!
Brian, ako vznikali jednotlivé vizuály?
Mojím zámerom a najväčším lákadlom bolo vytvoriť vizuál, ktorý by v rámci možností pripomínal hernú škatuľu pre samotnú hru Dardarie.
Na dotvorenie obálky som si prizval talentovanú ilustrátorku Klaudiu Bulantovú, ktorá sa štýlom priblížila k splash artom hier typu League of Legends. K vnútru knihy som pristupoval ako k bookletu hry. To isté platí o ilustráciách, ktoré vychádzajú z príbehu, ale nie sú doslovnou interpretáciou. Chcel som sa skôr pohrať s jednotlivými mechanikami, ktoré sú známe z herného prostredia, a dať im nový rozmer a kontext. Tu mi nesmierne pomohla šikovná redaktorka Eva Piarová, ktorá sa na námety vedela pozrieť s odstupom, ale aj z pozície hráčky.
V jednom roku ste vydali hneď dve knihy – Dardariu a predtým druhé pokračovanie príbehu Potvorobijci. Ako vyzerá váš bežný proces písania prípadne nejaký harmonogram, ktorým sa riadite?
Môj harmonogram je takýto – písať, keď ma nik neruší. Keď je ticho a môžem si v pohode usporiadať myšlienky. Dobre sa píše v noci alebo keď rodina nie je doma. Ako učiteľ som sa naučil písať počas voľných hodín, dokonca i vtedy, keď žiaci píšu slohové práce. Lenže… potom tie práce musím opravovať. A to mi ukrajuje z času na písanie. (smiech)
Čitatelia sa nepochybne pýtajú na ďalšie vaše tituly. Na aký príbeh sa môžeme tešiť najbližšie?
Najbližšie, to je relatívny pojem. Neviem, kedy bude najbližšie, aj kvôli terajšej situácii. Pre mladých mám nachystaný epický fantasy román o morskom prasiatku, ktoré je nútené pomáhať lesným zvieratám v boji proti veľkému zlu. Nebude to kniha pre úplne najmladších čitateľov, skôr si predstavte epický fantasy príbeh v štýle Pána prsteňov ibaže so zvieratami v hlavných úlohách.
Ďalší môj text, ktorý čaká na lepšie časy, je zasa fantasy román pre dospelých s názvom Obyčajní hrdinovia. Príbeh sa odohráva za socializmu a okrem súdruhov sa v ňom vyskytujú aj démoni z inej dimenzie.
A potom mám ešte… Ale to asi aj stačilo, nie?
Mariánovi ďakujeme, viac sa o ňom môžete dozvedieť aj v našom staršom rozhovore.
Marián Kubicsko je večný tulák po všetkých možných aj nemožných fantastických svetoch. V detstve sa dostal ku knihám a odvtedy ho láska k literatúre neopustila. Je víťazom literárnych súťaží Poviedka IstroConu (2010, 2016) a Poviedka zo sveta Pohrobka (2011). Pri osobnom stretnutí so Štefanom Konkolom, autorom románu Pohrobok, sa dohodli, že bude pokračovať v jeho diele, a tak dal život voľnému pokračovaniu s názvom Veža elfov (Artis Omnis, 2014). O dva roky neskôr sa na pulty kníhkupectiev dostali jeho Potvorobijci (Hydra, 2016), dobrodružno-fantastický román pre mládež, ktorí boli kladne prijatí nielen mladšími čitateľmi. Aj preto sa rozhodol pokračovať v písaní napínavých a tak trocha strašidelných zážitkov štvorice mladých ľudí. V tomto roku vychádzajú Potvorobijci 2. Je veľkým fanúšikom stolových a počítačových hier, ako aj klasických hier na hrdinov. Vyučuje na strednej škole slovenský jazyk a históriu a okrem iného vtĺka študentom do hláv, že Darth Vader a Anakin Skywalker boli jedna a tá istá osoba.
Autora Mariána Kubicska nájdete tu:
Facebook | Databáze knih | Goodreads
Ilustrátora Briana Terrera nájdete tu:
Facebook | Instagram | ArtStation | Twitter
Podporte náš portál kúpou knihy Dardaria cez tento odkaz: