Philip Reeve: Smrteľné stroje
Veľké mestá žerú tie menšie a pomalšie. Toto nie je žiadny developerský zámer finančného žraloka. Aj keď dnešná doba by tomu nahrávala. Túto myšlienku v roku 2003 spisovateľ Philip Reeve priniesol vo svojej knihe Mortal Engines. Posledné týždne sa snažila získať pozitívne reakcie a peniaze z peňaženiek návštevníkov kín jej filmová adaptácia, avšak ani jedno sa jej nepodarilo. Téma je to ale naozaj zaujímavá a tak je skvelé, že vďaka vydavateľstvu CooBoo má aj slovenský čitateľ možnosť zoznámiť sa s predlohou.
Ako som už v úvode naznačil, základný koncept Smrteľných strojov tkvie v tom, že mestá sú v neustálom pohybe. Ocitáme sa totiž v ďalekej budúcnosti, keď sa zdroje stali vzácnymi a je za nimi nutné sa presúvať. Zároveň sa rozmohla aj myšlienka tzv. urbanistického darvinizmu, čo v praxi znamená, že menšie mestá sú odsúdené na rozobratie a spracovanie v momente, ak sa dostanú do cesty nejakému väčšiemu. A jedno z tých veľkých je napríklad Londýn, medzi ktorého obyvateľov patrí aj Tom.
Tom je mladík, ktorý patrí do cechu historikov. Dá sa o ňom povedať, že ide o idealistu, ktorý verí v správnosť urbanistického darvinizmu. Mesto v pohybe je pre neho úplne prirodzené a ani si nechce predstavovať, aké fádne musí byť žiť na jednom mieste. Myšlienka dlhodobého pohybu po zemi pešo ho desí. Úplným protipólom je Hester Shaw, ktorá je ošľahaná životom tam vonku a má na celý tento koncept úplne iný názor. A práve osudy týchto dvoch mladých ľudí sa spoja a začína sa tak dobrodružstvo, ktoré ovplyvní celkové smerovanie sveta.
Po pár stránkach som sa trochu obával, že myšlienka pohyblivých miest nebude dostatočne opísaná alebo že bude celý tento koncept krívať a že bude deravý ako ementál. Som ale rád, že Philip Reeve si dal záležať. Nezasype čitateľa siahodlhými opismi, ale históriou a celým konceptom ho sprevádza postupne, viac-menej počas celej knihy. A neostáva len pri technickej časti. Vďaka Katherine, dcére hlavného historika, ktorá má vďaka vplyvnému otcovi prístup všade, sa všade dostane aj čitateľ. Vďaka nej ale spoznávame skôr sociologickú sféru tohto zriadenia. Je tu citeľná kritika triednej spoločnosti a kastového systému. Veľmi jasne tu je ukázané, že ľudia na najvyššom poschodí spoločenskej hierarchie absolútne neriešia, ako sa žije tam dole, a že si žijú vo vlastnej bubline. Veľmi výrazným bol aj motív fungovania propagandy a režimu, ktorý sa tvári osvietene, no v skutočnosti má nakročené k diktatúre. Autor však nič také nepredkladá explicitne, ale skrz zážitky postáv, ako sú Tom alebo Katherine, ktoré nemilosrdne narážajú na búrajúce sa ideály. Čerešničkou na torte tejto sociálno-spoločenskej kritiky bol moment, keď sa proti pragmatikom a technokratom vzbúrila inteligencia, od ktorej sa to do istej miery čaká.
Nemusíte sa ale báť toho, že by vás čakali nejaké odborné úvahy. Skôr naopak. Horeuvedené aspekty sú čitateľovi servírované vo veľmi svižnom a dobrodružnom kabáte. Veľmi pozitívne je aj to, že neostávame len pri Londýne, spoznávame aj iné mestá, prípadne iné myšlienky toho, ako by to mohlo vo svete fungovať. Pomyselnou druhou stranou mince je tzv. antimobilistická liga, ktorej pozícia sa v čase mení podľa toho, koľko sa toho človek o nej dozvedá.
Smrteľné stroje sú podarená kniha a skvelý začiatok série. Philip Reeve vo svojej steampunkovej vízii sveta ponúka sympatické postavy, zaujímavý svet, množstvo zvratov, intríg, ale zároveň je celé dianie pretkané kvalitným sociálnym rozmerom.
Základné informácie o knihe:
- Vydavateľstvo: CooBoo
- Počet strán: 312
- Väzba: brožovaná
- Rozmer: 130 x 200 mm
- Jazyk: slovenský jazyk
- Rok vydania: 2018
- ISBN: 9788056607633
Zhrnutie
Smrteľné stroje sú skvelým úvodom do sveta, ktorý sa pohráva s veľmi zaujímavou myšlienkou urbanistického darvinizmu. Kniha zároveň ponúka aj sociálny rozmer, dostatok akcie a sympatické postavy. Ak vás teda téma zaujala, určite neváhajte.
User Review
( votes)Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.
Pingback:Kižné novinky | August - My Fantasy Dream - Knižný blog