Nádherná Ďaleká cesta za domovom – Richard Adams
Knihy s “nálepkou” detské nemusia byť len čo najkratšie a najjednoduchšie, často sú najlepšie práve tie, ktoré svojho mladého čitateľa nepodceňujú. A ak zaujmú aj dospelého, majú autor, vydavateľstvo aj spomínaný čitateľ vyhraté. O tom, že vydavateľstvo Slovart takéto knihy vyberať vie, sme sa presvedčili už neraz. Posledná sa mi do rúk dostala prekrásna kniha Ďaleká cesta za domovom (v originálnom znení Watership down) od anglického autora Richarda Adamsa a spočiatku som nerozumela, ako sa dá na 450 strán rozpísať bežné nažívanie králikov na anglickom vidieku. A veru dá! A to úplne úžasným spôsobom.
Kniha Ďaleká cesta za domovom vznikla ako rozprávanie príbehu na pokračovanie počas ciest autom – autor tak zabával svoje dve dcéry. Raz si od neho vyžiadali celkom nový príbeh, ktorý ešte nepočuli. Prvá vec, ktorá mu zišla na um, boli králiky. Tak sa začal príbeh Lieskovca, Máčika, Hlaváňa a ďalších statočných králikov. Podľa autorových vlastných slov, králiky v knihe nesú vlastnosti reálnych ľudí, s ktorými mal možnosť sa stretnúť, miesta, ktoré opisuje, sa dajú nájsť v Hampshire v Anglicku. Ak by ste chceli ísť po králičích stopách, viete, kam sa vydať. Richard Adams sa pri vymýšľaní antropomorfného príbehu nechal inšpirovať Kiplingovou Knihou džunglí a vznikol tak očarujúci príbeh.
Králičí život sa môže zdať obyčajný, no ak stretnete neobyčajných králikov, presvedčíte sa o opaku. Takými boli napríklad Lieskovec a Máčik, dva neveľké králiky, utláčané v kolónii, v ktorej sa narodili, statnejšími členmi Ovsly (skupina najsilnejších králikov, strážcovia). Máčik je však obdarovaný schopnosťou predvídať a občas sa mu pritrafia vnuknutia. Po jednom z nich začal byť presvedčený, že musia okamžite opustiť kolóniu a vydať sa na cestu za novým domovom. To je pre králika vždy ťažké a závažné rozhodnutie, no Máčik bol neoblomný, a tak spolu s Lieskovcom, keď sa im nepodarilo varovať Vrchného králika, zverbovali niekoľko ďalších a z kolónie utiekli. Tak sa k nim pridal Tlaili/Hlaváň, ktorý predtým patril do Ovsly, Strieborniak, Podbeľ, Ostružina, Rešetliak a niekoľkí ďalší a spoločne sa vydali na cestu, na ktorú nikdy nezabudnú.
Na králiky totiž v otvorenej krajine, kde nemajú možno schovať sa do nory, číha množstvo elil (nepriateľov) a oni musia neustále striehnuť, bežať, vetriť, naťahovať ušiská, aby sa vyhli zrážke s niektorými z nich. A čo sa stane, ak narazia na rieku? Kam vlastne smerujú? Čo ak ideálne miesto pre svoj domov nenájdu? Musia sa však naučiť dôverovať jeden druhému, pretože prídu ešte oveľa väčšie výzvy – ako rozšíriť svoje rady, kde hľadať samice, ako ich vytrhnúť z pazúrov totalitárne ovládanej kolónie, ako prežiť zimu a mnoho ďalších. Príbeh je nabitý udalosťami a bude vám zaťažko knihu odložiť, dobrodružstvá králikov vás budú lákať stále viac.
Úžasných na tomto príbehu je mnoho vecí:
1. Pocit spätosti s prírodou – priznám sa, nemám rada siahodlhé opisy prírody a celkovo prostredia, v ktorom sa príbeh odohráva. V Ďalekej ceste za domovom to však bolo nielen nevyhnutné, ale aj úžasne napísané. Neprekážala mi ani jedna pasáž, príroda, v ktorej sa naši hlavní hrdinovia nachádzali, bola opisovaná s takou ľahkosťou, samozrejmosťou a deskriptívnosťou, až som mala pocit, že sa prechádzam po anglických lúkach a lesoch. Králiky sú s prírodou bytostne späté a autor nám bol tento pocit schopný sprostredkovať, akoby bol náš vlastný.
2. Reč králikov – králiky v knihe rozprávajú, akoby boli ľudia, no je jasné, že musia mať aj svoju vlastnú reč. Preto nás autor niektoré ich často používané slová naučil. Inšpiroval sa mnohými jazykmi, netreba v tom hľadať nijakú zákonitosť, jednoducho si slová vymyslel. Reči králikov však dokonale sadli a tak sa stalo, že som na prechádzke svojmu psovi dohovárala, aby nerobil tie hraka hocikde na chodníku. Kniha obsahuje aj slovník, no myslím, že väčšinu slov si zapamätáte a obľúbite si ich.
3. Mytológia – tá ma fascinovala najviac. Nielenže Richard Adams verne popísal nažívanie a správanie králikov, dal im kultúru. Králiky v knihe milujú rozprávanie príbehov. Všetky odvážne činy či veľké udalosti dokumentujú a šíria medzi sebou orálne, ako to kedysi robili aj ľudia. Sú medzi nimi jedinci, ktorí majú na rozprávanie nadanie. A podobne ako ľudia, vytvorili si tiež vlastnú mytológiu o zrode králičej rasy. V temných norách si najradšej rozprávajú príbehy o svojom hrdinovi a vodcovi králičieho národa – El-hréranovi -, ktorý bol tým najprefíkanejším a nejnebojácnejším z králikov. Príbehy, ako ukradol kapustu kráľovi, ako padol do priazne Frita (slnka/boha králikov), ako viedol boj s Dúhovým princom a vydal sa na cestu za najobávajneším Čiernym králikom z Inlé, budete prežívať rovnako intenzívne ako naša králičia kolónia.
4. Komunikácia zvierat – túto otázku musel autor nevyhnutne vyriešiť. Keďže sledujeme príbeh z pohľadu králikov, je pre nás najzrozumiteľnejšia ich reč. Podľa toho, aké príbuzné sú im rôzne druhy zvierat (alebo podľa ich inteligencie), sa s nimi vedia aj dorozumievať. Celkovo má však lesné a lúčne osadenstvo spoločnú “reč živých plotov”, akýsi univerzálny jazyk (ktorý my vnímame ako skomolený), ktorým sa dorozumievajú napr. s vtákmi, ak je to potrebné.
5. Citácie – na začiatku každej kapitoly (ktorých je 50 + úvod a epilóg) autor citoval nejaké iné diela alebo publikácie, čím sa snažil naznačiť, o čo v nej pôjde. Obohatil tak text o ďalší rozmer, často sú to básne či úryvky.
6. Napätie – ak čakáte ľahký a harmonický príbeh, nie je to tento prípad. Králiky majú hektický život a ich plachosť znásobujú neustále obavy o svoju bezpečnosť. V knihe prevláda pocit napätia (aj keď dospelí môžu myslieť na to, že je to kniha určená primárne deťom, a myslieť na to, že je tomu do istej miery prispôsobený aj dej – ja som na to často zabúdala) a keďže si králiky určite obľúbite, budete každého poznať po mene a bude vám na nich záležať, často práve kvôli napätiu, čo ďalšie sa im pritrafí, nebudete vedieť knihu pustiť z ruky. Často sú situácie, do ktorých sú králiky dohnané, ponímané celkom tvrdo, no deti to má naučiť, že život vie byť aj taký a králičí život nie je len o jedení chutnej trávy, a dospelých prinútiť zamyslieť sa nad tým, ako sa k sebe správajú ľudia a ako by sme my sami mohli toto správanie zlepšiť.
7. Reálne fakty o živote králikov – autor si dal pri príprave knihy záležať, a tak si život králikov poriadne naštudoval. Výrazne mu s tým pomohol autor publikácie Súkromný život králika R. M. Lockley. Môžeme teda považovať správanie králikov v knihe za dôveryhodné a o to je to zaujímavejšie! Králiky vedú neobyčajný život. Vedeli ste napríklad, že nory hĺbia väčšinou len samice?
8. Ilustrácie a grafická úprava – o ilustrácie a obálku v slovenskom vydaní sa postaral Aldo Galli, taliansky umelec, ktorý knihe vdýchol osobitý charakter. No povedzte, koho nezaujala supercute obálka? Králiky v príbehu sa nachádzajú na Kriedovom kopci a králiky v knihe sa nachádzajú na kriedovom papieri 😉 (ostatný text je na klasickom hnedom drevitom), takže si Galliho práce môžete vychutnať vo vysokej kvalite.
Vekové odporúčanie vydavateľstva je od 8 rokov, no nemusí to tak nutne byť. Horné ohraničenie, samozrejme neexistuje, nedajte sa, prosím, odradiť označením detská kniha. Veľká časť mňa je síce ešte stále dieťa, to je pravda, ale problémy Lieskovca, Máčika, Hlaváňa a ďalších celkom detské nie sú. Osloví deti, ich rodičov, ale myslím, že aj všetkých ostatných, ktorí majú chuť na naozaj krásny a epický príbeh. Nebojím sa to prirovnať k veľmi obľúbenému komiksu Myší hlídka, aj keď Ďaleká cesta za domovom obsahuje menej priameho fantastična, čo sa vyrovnáva v príbehoch o El-hréranovi, a čo komiks poskytuje v grafickej podobe, máme my možnosť si predstaviť v knihe Richarda Adamsa vďaka jeho nesmierne fantáziu podnecujúcim opisom.
A viete, kto je najväčším nepriateľom králikov a prírody? Myslím, že tušíte – sme to, bohužiaľ, my, ľudia…
Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Slovart.
- Vydavateľstvo: Slovart
- Počet strán: 448
- Väzba: pevná viazaná s prebalom
- Rozmer: 145 × 230 mm
- Jazyk: slovenský
- ISBN: 9788055630441
- Rok vydania: 2017
- Vekové odporúčanie: 8+
Zhrnutie
Nádherná kniha aj príbeh skrývajúci sa v nej. Spolu s hlavnými hrdinami prežijete nefalšované dobrodružstvo v náručí prírody a nazriete do tajov života divých králikov. Vynaliezavosť týchto plachých tvorov vás prekvapí, príbehy, ktoré si rozprávajú, vás uchvátia.