Farby strachu – antológia
Literatúra dokáže vykresliť strach vo farbách, ktoré vyvolávajú v čitateľoch širokú škálu pocitov. Od napätia (thriller) cez hrôzu (horor) až po hnus (splatter). Objavte ich spolu s 20 slovenskými autormi zhromaždenými v tejto antológii. Dokazujú, že strach v slovenskej literatúre nehrá druhé husle.
Od autorov starších leterárnych generácií (Švantner, Mitana) cez úspešných autorov začínajúcich v 90.rokoch (Vadas, Horváth, Hvorecký, Červenák, Pavelková, Girovský, Rankov, Balla, Toman, Jedinák, Fabian, Uličný, Spáda) až po nádeje súčasnej tvorby (Karika, Getting, Vlachynský, Droppová, Straňák) – títo všetci sa svojským, zimomriavky vzbudzujúcim spôsobom hlásia k niektorej z podôb žánru označovanému ako literatúra hrôzy.
Martinovi Králikovi a Petrovi Uličnému sa podarilo zostaviť skutočne jedinečnú zbierku hororových poviedok všetkých druhov. Populárni aj menej skloňovaní autori a autorky v nej ponúkajú tie najmrazivejšie príbehy, väčšinou zo slovenského prostredia. Kombinácia domácej atmosféry a krviprelievania je zaručeným receptom na večery plné zimomriavok. Krv, sex, napätie, nebezpečenstvo a nadprirodzené javy vám nedajú spať.
Stretnutie – František Švantner
Už pri prvej poviedke je čitateľovi jasné, že kniha skutočne bude stáť za prečítanie. Krásny štýl, z ktorého dýcha duch doby a vytvára až hmatateľnú atmosféru.
„Od rána vydúvala zima ľady, popoludní kydal sneh a zvečera začalo skučať vetrisko ani terpentínom natretý pes a skuvíňalo celú noc, rozmetávajúc prašný sneh na všetky strany.”
Tak to už áno…
Starý pán stráži v noci na píle a noc mu vypľuje tajomného hosťa. Násilie, nadprirodzeno, atmosféra časov minulých…poviedka má všetko. Pochutíte si.
Nočné Správy – Dušan Mitana
Pocitu napätia v Mitanovej poviedke rozhodne nie je málo. Dej graduje, no akosi mu chýba pointa a dramatické vyvrcholenie. Po prečítaní príbehu mladého novinára a jeho pocitu otupenosti zo života ostane vo vás len dojem, že niečo nie je v poriadku. Vlastne, že v poriadku nie je vôbec nič.
Som Život, tetka Smrť – Juraj Toman
V Tomanovej poviedke sa nešťastný muž snaží dopátrať, prečo má jeho milovaná problém porodiť ich očakávaného potomka. Príbeh naberie sci-fi rozmer a v čitateľovi sa v rýchlom slede za sebou prestrieda pobavenie, smútok a hnus. Musím uznať, že námet si autor vymyslel nezvyčajný a šokujúci.
Silný pocit čistoty – Michal Hvorecký
Silný pocit čistoty by bola jedna z najsilnejších poviedok v zbierke, no akosi mi prekážal jej koniec. Pomaly sa ťahala k prekvapivému, desivému vrcholu, no miesto toho, aby prišiel záver, pokračovala ďalej a zmenila sa na hyperbolickú kritiku spoločnosti. Vyvrcholenia sa čitateľ nedočká ani keď sa prelúska na koniec takmer päťdesiatstranovej poviedky. Príbeh vzdorovitého mladíka plného hnevu a jeho rebélie proti spoločnosti vám iste ostane v pamäti ešte dlho, no nedá mi neuvažovať o koľko efektnejší by bol plynulý záver.
Migréna – Dušan D. Fabian
Migréna od Fabiana vás naučí nedôverovať babičkám, cestovať opatrne a dá vám okúsiť pocit zúfalej beznádeje zo situácií nad ktorými človek nemá kontrolu (čím sa trafil minimálne do môjho okruhu najväčších strachov). Ak cestujete na východ, buďte opatrní
Zmok – Jozef Girovský
Zmok zaujme pútavým námetom z histórie slovenských dedinských povier. Ak pri srdci nosíte sedem týždňov vajce od čiernej sliepky, bez očisty tela či duše, vyliahne sa z neho zmok – čierno operený splodenec pekla, ktorý vám bude plniť všetky želania…hlavne tie nenávistné a zvrátené. Aj keď je premisa nanajvýš zaujímavá, akosi nebudí až toľko strachu.
Suspiria de profundis – Peter Uličný
Čistá a priama poviedka z až nebezpečne reálneho prostredia. Aj keď sleduje klasickú hororovú líniu napätie-napätie-napätie-krv, stále ostáva niečím svojská. Navyše obsahuje poviedku v poviedke, ktorá je dokonca mrazivejšia, než tá hlavná. Mladý Tomáš, nadšenec temnoty a hnusu, odmala baží po vražde úbožiaka, ktorý mu je otcom. Dokázal by to však skutočne spraviť?
Black & White – Pavol Rankov
Každému by vyrazilo dych, keby videl fotku milovanej ženy, ktorá má byť dávno mŕtva. Rankov stavil skôr na mysterióznu zápletku, než priamy horor. Nečíta sa zle, no spolu s Mitanom je v tejto zbierke akosi mimo misu.
Piesočný vlak – Martin Vlachynský
Pri človeku blúdiacom púšťou z ničoho nič zastane záhadný vlak. Celá situácia je podozrivá, no nemá veľmi na výber a tak nastúpi, čím si kúpi lístok do krajiny ťažkých skúšok ducha a mysle plných teroru a hnusu. Pútavé čítanie, plné symbolov a alegórií, pri ktorom sa zamyslíte nad zmyslom života aj vlastným trávením voľného času. Krása.
Útek Jonathana Harkera – Juraj Červenák
Aj Červenákova poviedka je skvelé čítanie. Voľne naviazal na Stokerovho Drakulu, ktorého každý fanúšik (aj nefanúšik) žánru iste pozná. Jonathan Harker sa snaží ujsť z hradu aby si zachránil život. Príbeh sa hemží bytosťami folklórnej mytológie. Upírky, moroiky, rusalky, trocha ľahkej erotiky, slivovica a slovenskí junáci. Túto poviedku som pre jej fantasy prvky zhltla asi najrýchlejšie.
Cudzí – Balla
Dokonale výstižný názov. Balla na pár stranách neopisuje nič iné, len jazdu robotníkov v starej škodovke, no už po chvíli čitateľovi, tak ako aj hlavnému hrdinovi behá mráz po chrbte, zo strachu z neznáma. Z cudzieho, desivého neznáma, kedy neviete čo sa deje a čo môžete očakávať. Neviete, či ste vlastne v nebezpečenstve, no pre istotu očakávate najhoršie. Vlastne ani netušíte, čo sa vlastne deje, ale viete, že je vám to veľmi nepríjemné.
Farba – Alexandra Pavelková
Farba je napísaná s veľkou dávkou citu a navyše vcelku verne histórii. Renesančné Taliansko, dvorní maliari sa pretekajú v zháňaní mecenášov, no predsa len tu niečo narúša pokoj ateliérov. Okrem intríg sa objavujú aj mŕtve telá dievčat, ktoré istému maliarovi stáli ako modely. Chce ho niekto očierniť, či si len nepamätá ako vlastne trávi svoje večery? Starosti mu robí aj jeho učeň, ktorého obrazy sú až príliš podobné realite. Dalo by sa povedať, že sú ako živé…Poviedka sa síce číta príjemne, no už na začiatku je jasné odkiaľ vietor fúka. A aj akou rýchlosťou.
Samota – Jozef Karika
Pre mňa rozhodne najdesivejšia poviedka zbierky. Pôsobí ako niečo z cyklu najdesivejších slovenských kriminálnych prípadov. Hlavný hrdina má pre depresie problém obsedieť doma a tak jazdí nočnými vlakmi, aby utiekol pred samotou. S každou ďalšou stranou ste si stále viac a viac istí, že sedieť do konca života doma vlastne vôbec neznie zle. Skôr príjemne a bezpečne. Hlavne ak si zoženiete niekoho dôverného, kto s vami bude chodiť v noci na WC, aby ste sa sami nebáli.
Príliš teplá jeseň – Lucia Droppová
Nič netušiaci turista v lese narazí na trpaslíkov. Malých mužíčkov s červenými líčkami, dlhými bradami, farebnými čapičkami a maličkými čakančekmi. Od krčmára dopočuje legendu o ich poklade a rozhodne sa ho hľadať. Keďže je to zbierka hororových poviedok a nikto nič dobré nečaká, nepokazím prekvapenie, keď prezradím, že Droppová premenila prívetivých trpaslíkov na malé beštie a aj maličký čakanček zaťatý do vášho lýtka dokáže byť veľmi nepríjemný. 🙂
Čierna odroda – Tomáš Straňák
V záhadnej diere v pivnici vinárskych závodov sa stratí mladík. Staručký šéf je jediný, kto tuší, čo za zlo sa v diere skrýva. Existuje ešte šanca na jeho záchranu? Poviedka má skvelé tempo a pútavú nadprirodzenú zápletku. Príjemne mrazivé čítanie.
Obesisko – Peter Getting
Nevidíte východisko z problémov a celý tento zvrátený svet vám už lezie na nervy? Žiaden strach! Obesisko je tu pre vás – Teraz môžete skoncovať so životom profesionálne a len za symbolický poplatok. Peter Getting nešetril iróniou a sarkazmom, čím vznikol tento zaujímavý počin, ktorý nastavuje zrkadlo spoločnosti a pobaví zároveň.
Dokonalý pocit – Michal Jedinák
Dokonalý pocit nie je klasická hororová poviedka, z ktorej by vás mrazilo ešte týždeň. Zápletka je skôr fantastická. Hlavný hrdina dokáže uchovať svoje intenzívne zážitky v epoxidových hranolčekoch a kedykoľvek ich môže zažiť znova. Nájde si tak úchylný koníček zbierania intenzívnych pocitov, aby mohol po večeroch sedieť a prežívať svoje najsilnejšie zážitky znova a znova. Báť sa nebudete, no istotne sa zamyslíte, ako by ste s podobnou super-schopnosťou naložili vy.
Grand mal – Marek Vadas
Vadasova poviedka sa jediná námetom nepribližuje Slovensku. Rozprávanie malého chlapca, ktorý sa dokáže spojiť s duchmi vás zavedie do sparnej dedinky uprostred pralesa. Žeby predsa len existovalo spojenie medzi svetom živých a mŕtvych? Africké rituály by o tom človeka pokojne dokázali presvedčiť.
Štvrť – Tomáš Horváth
Poviedka štvrť vyvolá skôr nostalgiu, než strach. Napriek tomu, že malý chlapec si neustále predstavuje rôzne smrteľné hrozby a strašidelné scenáre vo svojom okolí, nosnejšia je téma detstva – naháňanie sa okolo paneláku na bicykli, raňajky od babičky, vŕzgajúce preliezačky…čitatelia si zaspomínajú na časy dávno minulé. Hlavne ak prežili mladosť ešte za čias komunizmu.
Duchovia – Michal Spáda
Šikanované dievča dostane od ducha radu, ako sa stať jedným z nich. Existuje aj ľahšia cesta, než smrť. Stačí vidieť umierať iných ľudí. No a vhodných adeptov má vo svojej blízkosti neúrekom. Poviedka je trochu chaotická a neucelená, no je to príjemná bodka na záver zbierky.
- Vydavateľstvo: Artis Omnis
- Počet strán: 308
- Väzba: viazaná
- Jazyk: slovenčina
- ISBN: 9788089341214
- Rok vydania: 2011
Zhrnutie
Farby strachu sú pre fanúšika hororov takmer povinným čítaním. V zbierke je množstvo kvalitných kúskov, aj od autorov, od ktorých by ste hororovú zápletku nikdy nečakali. Vyzdvihla by som hlavne poviedky od Švantnera, Červenáka, Kariku a Droppovej, na ktoré len tak ľahko nezabudnete. Garantujem, že vás budú ešte dlho sprevádzať tmavými uličkami, temnými vagónmi a lesnými cestičkami.