Neobyčajné deti slečny Peregrinovej 4 : Mapa dní – Ransom Riggs
Po úspechu prvých troch titulov zo série o neobyčajnom svete ukrývajúcom sa pred očami obyčajných prichádza americký autor Ransom Riggs s novými osudmi detí a ich ymbrimky slečny Peregrinovej. Štvrtá kniha sa dostala na pulty slovenských kníhkupectiev ešte minulý rok, je teda najvyšší čas rozobrať si, či stojí za prečítanie.
Hneď v úvode treba zdôrazniť, že predchádzajúce príbehy Jacoba Portmana a jeho priateľov Emmy, Enocha, Millarda, Olivie, Hugha, Claire atď., dlho patrili medzi mojich knižných favoritov. Opakovane som si pozrela aj filmové spracovanie s Evou Green či so Samuelom L. Jacksonom, a to aj napriek nelichotivým slovám kritikov. Snímku nepovažujem za katastrofu, aj keď od Tima Burtona som očakávala viac. Recenzia je aj napriek snahám píšuceho o objektivitu skôr odrazom jeho vkusu. Už sa začínam vyhovárať, vysvetľovať, a to pre milovníkov Riggsa asi nie je dobrým znamením.
Nový príbeh v novom vydavateľstve
Kto sa zaujíma aj o background kníh, všimol si zmeny späté so štvrtým pokračovaním série, ktorá to má s vydavateľstvami celkom pestré. Prvý diel vyšiel v Kalligrame, ďalšie dva tituly zase vo vydavateľstve Plus. Štvrtú knihu zastrešilo opäť nové vydavateľstvo – Lindeni, patriace do vydavateľského domu Albatros Media Slovakia. Lindeni sa spája s kvalitnou beletriou a non-fiction literatúrou pre náročnejšieho čitateľa. Aj preto ma zaskočila ich voľba vydať fantasy vhodné aj pre young adult publikum. Z práce v knižnici mám skúsenosť, že séria o neobyčajných očarila pätnásťročnú študentku rovnako ako aj štyridsaťpäťročného „obchoďáka“. Ak si to rozmeníme na drobné, nebol to úplný krok mimo a aspoň si Lindeni rozšírilo svoje portfólio o ďalšiu fantastiku.
Očarujúci vizuál s puncom starožitnosti
Oceňujem, že vydavateľstvo tentoraz zvolilo väčší počet strán a vzdušnejšiu sadzbu textu (v predchádzajúcich knihách to bolo naopak). Možno to poznáte, pri prvých troch tituloch som sa občas strácala v texte, najmä keď som čítala unavená. V prípade štvrtej knihy od Ransoma Riggsa musím do neba vychváliť titulku a dizajn knihy. Je úžasný, osobitný, očarujúci… Rozplývať sa nad obalom, titulkou, skvostne zvolenými detailmi a farebnou škálou by som sa dokázala dlho, predlho. Niežeby predchádzajúce tituly nemali originálny vizuál, to nie, ale štvorka je jednoducho iná. Pravdepodobne to bol aj zámer. Urobiť tak pomyselnú čiaru medzi pôvodnou sériou rovnako, ako to urobil Riggs so samotným príbehom. Kniha dostala akýsi “antique” nádych a bude jedinečným kúskom v každej knihovničke. Zemité farby, hnedá, zlatistá a atypická zeleň, dodávajú titulu nádych patiny. Krááása.
Nesúď knihu podľa obalu
Žiaľ, v prípade Mapy dní bolo jej vizuálne čaro omamnejšie ako sila príbehu. V skratke. Rodičia vezú Jacoba na kliniku, lebo sú presvedčení, že nie je mentálne v poriadku a žije v ilúziách. Pred autom sa zjavia všetky jeho „bludy“ z mäsa a kostí. Rodičia sa skoro zbláznia, Jacob zase od radosti, že neobyčajní sú u neho doma. Hneď v úvode sa dozvedáme, že akýmsi zázrakom môže skupina zázračných detí fungovať v bežnom svete a nezostarnúť mimo slučky. Samozrejme, pochopia, že pre budúcnosť a prežitie neobyčajných by bolo dobré okúsiť svet obyčajných. A takto jednoducho sa premostí príbeh z neobyčajných slučiek do 21. storočia. Mapa dní sa stáva „reštartom“ série, začiatkom nových dobrodružstiev. Čitateľovi je od začiatku jasné, že neobyčajní sa budú musieť popasovať s tým, ako zapadnúť. Akoby to nebolo málo, Riggs sa rozhodol skomplikovať im situáciu ešte aj novými nepriateľmi, ktorých v Anglicku nemali. K tomu prihodil tieň minulých nepriateľov – Nemŕtvych a Bezduchých, nikdy nekončiace tajomstvá deda Abea, kúsok romantiky, drámy, dokonca náznaky neposlušnosti voči ymbrimkám a voilá, máte ucelenú predstavu, čo za zmätok treba v najbližších knihách upratať.
Riggsove plány boli od začiatku jasné. Okrem Mapy dní plánoval vydať minimálne dva ďalšie tituly. V češtine je už dostupná piata kniha s názvom „Ptáči snem“. V originálnom jazyku nájdete aj šiesty diel série „The Desolations of Devil’s Acre“. Čitateľovi musí byť aj preto jasné, že od konca kniha Mapa dní nemôže očakávať vysvetlenia a konkrétne závery. Po dočítaní štvrtej knihy série Neobyčajné deti slečny Peregrinovej vzniknú nové otázky, ktoré budú zodpovedané možno v pokračovaní. Samozrejme, len v prípade, ak čitateľa nerozladí Mapa dní natoľko, že sa rozhodne jej pokračovanie odložiť na neurčito.
Titul som čítala s prestávkami viac ako mesiac. Dokonca priznávam, že som sa do nej musela nútiť, čo sa mi v minulosti nestalo. Javí sa, že niektoré psychologické pochody postáv a ich vzájomné vzťahy, ktoré Riggs budoval v predchádzajúcich dieloch, akoby umelo rozbil, len aby ich mohol opäť postupne skladať, prípadne vytvoriť niečo nové. V knihe Mapa dní sa v podstate začína úplne nový príbeh, a preto sa nedozvieme nič iné, len že v Amerike nie sú slučky ani ymbrimky, a tak sa o neobyčajných nemá kto postarať. Často preto ostávajú v rukách iných neobyčajných alebo dokonca ľudí, ktorí ich zneužívajú na vlastný prospech.
Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Lindeni.
- Vydavateľstvo: Lindeni, Albatros Media Slovakia
- Séria: Neobyčajné deti slečny Preregrinovej
- Preklad: Martina Fedorová
- Počet strán: 496
- Väzba: pevná väzba s prebalom
- Rozmer: 132 × 208 mm
- Jazyk: slovenský
- ISBN: 9788056618059
- Rok vydania: 2020
- Vekové odporúčanie: 13+
Zhrnutie
Napriek čarovnej a dych vyrážajúcej obálke je štvrtá kniha série Neobyčajné deti slečny Peregrinovej menším sklamaním. Kniha bola rozvláčna a príbeh nenadchol. Autor chcel povedať naraz veľa. Snažil sa poriadne zamiešať karty pre ďalšie diely, čo v konečnom dôsledku pôsobilo chaoticky. V svetlých momentoch knihy sa čitateľovi poodhalia detaily so zaujímavým potenciálom, ale idú dostratena. Útechou môže byť jedine viera, že ich autor rozvinie v pokračovaní série. Z čistej oddanosti k pôvodným trom príbehom siahnem aj po piatej knihe. Napokon to možno séria Neobyčajné deti slečny Peregrinovej aj so svojím kapitánom Riggsom ustojí a budem môcť hodnotiť pokračovanie série oveľa pozitívnejšie.