Struny času : Vietor vo dverách – Madeleine L’Engle
Vietor vo dverách je druhým pokračovaním známej série Struny času. Hoci od vydania kníh v originálne ubehlo už veľa času, k slovenským čitateľom sa séria dostáva až teraz. Prvá časť získala pozornosť najmä vďaka pripravovanému rovnomennému filmu. Som rada, že aj vďaka tomu som sa dozvedela o sérii, ktorá ma milo prekvapila nepredvídateľným obsahom a dobrodružstvom.
Bola som zvedavá čo prinesie druhá kniha, keďže v prvá časť mala uspokojivé dejové zakončenie. Napriek tomu sa znovu stretávame s mladou Meg Murryovou, ktorá to stále nemá jednoduché v rodine ani v škole. Ťažké časy zažíva aj jeden z jej súrodencov, mladší brat Charles Wallce, ktorý je odmalička iný. Veľká inteligencia nie vždy znamená, že si vás ľudia obľúbia a on nevie ako zapadnúť. Problémy mu spôsobujú nielen spolužiaci zo školy, ale aj horšiaci sa zdravotný stav…
„Neprišiel som zavolať len Charlesa Wallacea. Prišiel som vás zavolať všetkých troch.“
Ani tentoraz sa príbeh nezaobíde bez nečakaného a neľahko pochopiteľného dobrodružstva. Keď súrodenci a ich kamarát Calvin stretnú tajomného Učiteľa a Cherubínstvo, už je jasné, že aj tentoraz pôjde o veci prevyšujúce našu planétu. Rovnováha vesmíru je narušená a Meg čakajú tri úlohy, v ktorých má pomôcť nielen rovnováha, ale najmä svojmu bratovi, pre ktorého by urobila čokoľvek.
Podobne ako v prvej časti je úvod do príbehu pomerne dlhý a spočiatku sa nič zásadné nedeje, čo ma trochu mrzí. Následne príbeh chytí rýchly spád, Meg sa musí vysporiadať s prvou skúškou, ktorá nie je hocikde vo vesmíre, ale u nás na Zemi priamo v jej škole. Opäť nechýba istý vyučujúci štýl, pretože kniha má mnoho výborných myšlienok podaných cez príklady zo života. Učí nás o priateľstve, o láske a odpustení a to všetko nenápadne, čo je podľa mňa na knihe skutočne výborné. Keďže je určená primárne mladším čitateľom teší ma, že by na nich práve takéto príbehy mali dobrý vplyv, aby porozumeli pomoci iným či dosahu a výsledkom vlastného konania. Aj mladá Meg dokáže urobiť niečo, čo ovplyvní iných a malá drobnosť zasa napomôže inej, väčšej. Všetko je poprepájané a rovnováha vesmíru môže stáť a padať na živote malého chlapca akým je Charles Wallce. V tomto smere vidím určitú podobnosť s Narniou, ktorá má podobný náučný charakter pre detského čitateľa.
„Láska. Iba vďaka nej ľudia vedia, kým naozaj sú. Si plná lásky, Meg, no v ťažkých časoch v nej nevieš zotrvať.“
Autorkin štýl písania sa číta dobre, po dlhšom úvode je svižný, nezachádza do prílišných opisov, napriek tomu má bohatý jazyk. Občas som ako čitateľ tak úplne nerozumela kam sa bude príbeh uberať, čo je na jednej strane aj dobre. Nenudila som sa, príbeh má viacero prekvapení a nie je priamočiary. Oceňujem zapracovanie matematiky, fyziky, chémie či astronómie, pretože príbeh v sebe spája viacero tém či už cez rodičov Meg, jej brata alebo tajomného Učiteľa z vesmíru.
Na druhej strane Meg ako postavu som si neobľúbila v prvej časti a ani v druhej sa to nezmenilo. Je však príjemnou zmenou oproti dokonalým, silným ženským postavám, ktoré sa neohrozene vrhajú do nebezpečenstva a o akých bežne čítame v súčasnej literatúre podobných žánrov.
Útla kniha v sebe skrýva ponaučenie, dobrodružstvo i ťažkosti reálneho života. Už som mimo cieľovú skupinu a zrejme preto vidím určité nedostatky napríklad v dlhšom úvode a tom, že sa neviem vcítiť do postáv. Pre mladších čitateľov však bude kniha určite skvelá a celkovo ide o dobrú literatúru, ktorú prečítate na jedno posedenie. Skvelým bonusom na konci knihy je rozhovor s autorkou o písaní, knihách ale aj jej osobnom živote.
Súhrn
Originálna kniha o dobrodružstve, hľadaní samých seba a cestovaní naprieč vesmírom a časom. Primárne je skôr pre mladčích čitateľov, ale pre starších či náročnejších je príjemnou oddychovkou.