Žatva smrti 3 : Posol – Neal Shusterman
Tretia, záverečná časť dystopickej série Žatva smrti od Neala Shustermana priniesla dlhoočakávané rozuzlenie príbehu. Ľudstvo zvíťazilo nad smrťou prirodzeným spôsobom. Zdokonalením technológií a možnosťou omladiť sa ľudia prestali zomierať. Aj preto vzniklo spoločenstvo koscov, ktorí ako jediní trvalo berú životy.
V prvej časti, Kosec, sme spoznali svet bez smrti a vlád riadený Nimbom, umelou inteligenciou. Taktiež sme sa zoznámili s Citrou a Rowanom, dvoma mladými učňami stihodného kosca Faradaya.
Ako to však už býva, nič nie je úplne dokonalé a aj v raji sa nájde chybička. Nie všetci kosci sú takí ctihodní, ako by mali byť, a žiarivým príkladom je mocichtiví kosec Goddard. Tomu sa po niekoľkých šokujúcich ťahoch v druhej časti Nimbus podarilo stať vrchným koscom. Získal moc a teraz zisťujeme, že mu ani zďaleka nestačí.
Posol je rozdelený do viacerých častí a každá nás postupne posúva k vyvrcholeniu. Neal Shusterman nám ukazuje, čo sa deje v spoločnosti po odmlčaní Nimba, ako sa mení a pretvára spoločenstvo koscov, ale tiež ako vznikajú nepokoje. Tónisti, vyznávači tónizmu sú čoraz radikálnejší a ich náboženstvo rastie, najmä vďaka Poslovi, ktorý ako jediný komunikuje s Nimbom. Skrátka a dobre, v tretej časti sa toho stane veľa. Sledujeme príbeh z viacerých pohľadov známych, ale aj nových postáv. Spočiatku som sa trošku strácala v časovej osi príbehu, pretože autor niečo občas odhalil a potom sa vrátil v deji späť, následne nadviazal, a tak som si pomaličky v hlave skladala celú mozaiku.
Bolo vidieť, že je to premyslený príbeh a jednotlivé časti do seba pekne zapadali. Na druhej strane, autor to poňal dosť obšírne a zo svižnej young adult dystopie, akou bol Kosec, je Posol už skôr zameraný na celú spoločnosť a ľudstvo. Vzťah Citry a Rowana v tejto časti takmer neexistuje, taktiež sa nerieši nič menej podstatné ako je ovládnutie sveta či prežitie ľudí.
“No, takže ktoré z toho platí?” naliehal Greyson.
“Prečo nevidíš, že odpoveďou sú obe možnosti?”
Kniha má viac ako 500 strán a je tak aj najhrubšou časťou trilógie. Z pohľadu čítania to bolo aj cítiť, Posol má slabší spád deja, než som očakávala od záverečnej časti. Prevažnú väčšinu knihy sa nedejú vyslovene prevratné veci ani odhalenia, skôr sme možno zmätení a zvedaví, kam to bude smerovať. Záverečná tretina príbehu to v istej miere vynahradzuje. Z dejového hľadiska som si záver neskutočne užila, pretože mi prišiel premyslený, dobre zrealizovaný a z môjho pohľadu aj nečakaný.
Mohol mať Posol o niekoľko strán menej? Myslím, že áno. Mierne zoškrtanie a svižnejší spád by ma ako čitateľa udržal v napätí dlhšie. Takto som si užívala čítanie, pretože Shusterman píše naozaj dobre, ale kým som sa dostala k záveru, nemala som problém knihu odložiť a vrátiť sa k nej neskôr. Každopádne som naozaj rada, že ide o veľmi dobré zakončenie nápaditej a originálnej dystopie. Viacero trilógií/sérií u mňa pohorelo práve na posledných dieloch, ktoré mi neprišli nejako extra dobre vymyslené – obvykle sa to končí revolúciou, bojom a prevratom. Za to má u mňa Shusterman veľké plus.
Ak hľadáte dystopické čítanie, Žatva smrti rozhodne nesmie uniknúť vašej pozornosti. Hoci Kosec je spočiatku young adult, už v Nimbovi sa začínajú objavovať závažnejšie témy a v Poslovi už reagujeme na celospoločenské témy aktuálne aj v dnešnej dobe. Po dočítaní som dobrý pocit zo skvele premysleného príbehu, ku ktorému sa niekedy ešte rada vrátim.
Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Slovart.
- Vydavateľstvo: Slovart
- Počet strán: 627
- Väzba: mäkká
- Rozmer: 130×210 mm
- Jazyk: sloveský
- ISBN: 9788055645704
- Rok vydania: 2020
Zhrnutie
Záverečná časť trilógie Žatva smrti si udržala úroveň predošlých dielov a fanúšikov čaká hneď niekoľko prekvapení. Autor poňal dystopické témy komplexne a možno aj trošku obšírnejšie, z pohľadu na celú spoločnosť aj vybraných jedincov. V konečnomd dôsledku si čítanie užijete, aj keď by potešil o niečo väčší spád deja.