Čas hrdinov II – Nová slovenská fantasy
Kniha Čas hrdinov II – Nová slovenská fantasy od vydavateľstva Artis Omnis je kompiláciou trinástich poviedok od slovenských autorov a autoriek. Zostavovateľmi knihy sú Martin Králik a Alexandra Pavelková. V prvom rade treba povedať, že kniha nenadväzuje na Čas hrdinov I, dokonca sa obmenilo aj zloženie autorov. Akýmsi spoločným menovateľom všetkých poviedok v tejto zbierke je téma zrodenia legendy. Legendy nemajú vždy dobrý koniec, niekedy dokonca ani len koniec nemajú. Všeobecne je ale zbierka bohatá na žánre i štýly. Túto knihu sme vám predstavili v čase jej vydania a teraz sa na ňu poďme pozrieť recenzentským okom.
- Krvavá panna a veľký zlý vlk – Juraj Červenák
Nielenže príbeh je pútavý a dobre podaný, ale okrem toho má aj veľké plus – je dokonale uzavretý, nepôsobí len ako kapitola vytrhnutá z románu. Ako aj sami zostavovatelia hovoria, ide o „temný, desivý, poctivý kus fantasy“.
- A zrodila sa legenda – Lenona Štiblaríková
Brutálny kontrast medzi rozprávkou na dobrú noc a reálnymi, ba až naturalistickými opismi utrpenia hlavnej postavy pôsobili neskutočne efektívne. Pri horšom zvládnutí by hrozilo, že sa celý príbeh môže zosypať, no takto je to jeden z najlepších príbehov celej zbierky.
- Jedného šťastie, iného smola – Lívia Hlavačková
Jednoduchý a v podstate priamočiary príbeh o dobre a zle. Neurazil, ale ani veľmi nenadchol. Svetlé momenty boli hlavne pri premýšľaní postáv a opisoch cirkusu.
- Vae Victis – Ivana Molnárová Dubcová
Zaujímavý príbeh, ktorý dobre uchopuje témy dobra, zla a všetkej tej šedi medzi nimi. Poviedka sa venuje najmä morálne neurčitým charakterom a nemá ani tak „hlavných hrdinov“ ako „hlavné postavy“. Postavy si v relatívne krátkom texte dokonca stihnú prejsť aj vývojom a zamýšľať sa nad svojimi činmi. Jedna z brutálnejších, lepších poviedok v zbierke.
- Hladná hora – Monika Kandriková
Krásna, jednoduchá, klasická rozprávka v tom najčistejšom slova zmysle. Istým spôsobom najlepšia poviedka v zbierke, už len kvôli tomu bezchybnému navodeniu atmosféry dedinskej legendy. Cesta hrdinov nebola ani príliš jednoduchá, ani príliš temná, dobro a láskavosť boli odmenené a zlo potrestané, ako to má v správnej rozprávke byť.
- Priateľ smrti – Robert Hric
Veľmi pekne bolo v poviedke zvládnuté zasadenie do Rímskej ríše, rovnako aj akčné scény a machinácie postáv sa dali ľahko sledovať a dávali zmysel. Jediným, no veľkým, problémom príbehu je, že sa vlastne ani tak neskončí, skôr sa zrazu zastaví. Táto poviedka pôsobí zo všetkých najviac ako kapitola vystrihnutá z väčšieho príbehu, a to je škoda.
- Večný víťaz – Anna Olejárová
Krátke, milé a k veci. Ľahko sa dotýka veľmi ťažkých tém, vyvrcholenie je však uspokojivé (pre každého, kto nechce stráviť hodiny premýšľaním nad ďalekosiahlymi morálnymi a filozofickými dopadmi popísaného konca, ako to spravil autor tejto recenzie).
- Papierový boh – Ján Gálik
Príbeh je primerane inteligentný a obsahuje zaujímavé myšlienky a riešenia problémov, ako sa patrí na správne sci-fi. Zároveň však má i magický prvok a spolu vytvárajú pútavé čítanie. Akcia a predstavovanie sveta do seba zapadajú rovnako dobre. Jedna z lepších poviedok v zbierke.
- O tom, čo mal Zabijak za lubom a ako to nakoniec dopadlo – Marja Holecyová
Pekný a zaujímavý príbeh, ktorý bol úplne zabitý prepolitizovaním. Čo mohlo byť zaujímavé rozprávanie o strete kultúr a predsudkoch sa zvrhlo na moralizovanie. Poviedka sa zrazu zvrtne na päte, obráti sa na pomyselnú kameru a oznámi divákovi (v našom prípade čitateľovi), že, ak to ešte náhodou nevedel, nemenovaná strana slovenskej politickej scény je ZLÁ, lebo je zlá voči utečencom. Rozprávanie o aktuálnych spoločenských témach je síce dôležité, ale tento príbeh je ukážkovým prípadom, ako sa to robiť nemá. Nikoho s opačným názorom nepresvedčí a nikomu s rovnakým názorom neukáže, čomu druhá strana verí a prečo.
Uverejnil používateľ Vydavateľstvo Artis Omnis Sobota 21. septembra 2019
- Meškajúci hrdina – Zdeno Jašek
Tak trochu kontrast s predchádzajúcou poviedkou, tento príbeh je naopak zachránený svojím koncom. Má veľmi špecifický, miestami až cimrmanovský humor, suchý a absurdný, ktorý je ale miestami už trochu repetitívny, čo vie zabiť tempo príbehu.
- Legenda o rúbanici – Katarína Soyka
Akčné scény, aj keď pekné, sú niekedy trochu mätúce, o tom ale tento príbeh nie je – je o postavách, a tie sú spracované skvele. Ide o veľmi svojských ľudí vo svojskej situácii, paradoxne o to viac však vynikne ľudskosť v ich činoch. Rozprávkovej atmosfére pomáhajú aj náznaky a predpovede vecí budúcich, ako aj dojímavý koniec.
- Sezóna pazúrov – Jozef Girovský
V podstate alternatívne podanie známej rozprávky, no nie vždy to vyšlo. Poviedka pôsobí mätúco a má priveľa náznakov, nie je jasné, čo a kedy sa deje, kde čerpá zo svojho námetu a kde sa odchyľuje úplne. Zaujímavé kúsky, no celok dokopy nedáva veľký zmysel.
- Peter hľadá dom – Alexandra Pavelková
Drsný, temný a brutálny príbeh, ktorý súperí o pozíciu najlepšej poviedky zbierky. Poviedka je premyslená a dobre spracovaná, neberie si servítky a pritom preberá dosť závažné témy, ktoré naozaj nie sú pre slabé povahy. Príbeh má koniec, ktorý je ideálnou kombináciou otvoreného a uzavretého.
Väčšina poviedok v zbierke je kvalitná, rôznorodosť autorov a štýlov pracuje v prospech celej knihy. O kvalite svedčí aj to, že z rôznych pohľadov sa dá „titul“ najlepšej poviedky udeliť hneď niekoľkým príbehom a vždy by šlo o spravodlivé rozhodnutie. Čas hrdinov je aj dobre vyvážený, poradie poviedok dáva zmysel a všade sa dá vidieť spoločná téma hrdinstva a zrodu legendy – a to, aké všetky podoby môže táto téma mať svedčí o kvalite autorov.
Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Artis Omnis.
- Vydavateľstvo: Artis Omnis
- Zostavili: Alexandra Pavelková, Martin Králik
- Počet strán: 352
- Väzba: pevná väzba
- Jazyk: slovenský
- ISBN: 978-80-8201-049-0
- Rok vydania: 2019
Zhrnutie
Knihu sa oplatí čítať nielen kvôli tomu, že tým podporujeme slovenských autorov – naozaj má čitateľovi čo ponúknuť.
Podporte náš portál kúpou knihy cez tento odkaz:
Pingback:Čitateľský mesačník XXXVII. - Multiverzum | tipy na čítanie