Christopher Paolini – o chystanej sci fi knihe a možnom pokračovaní Odkazu dračích jazdcov

Christopher Paolini patrí vďaka jeho Odkazu dračích jazdcov medzi najúspešnejších autorov súčastnosti. Od záverečnej knihy z tetralógie už ale ubehla nejaká doba, a po miernej odmlke sa autor znova hlási k slovu s novou pripravovanou sci fi knihou.

Autor bol pozvaný do Prahy na literárnu akciu Humbook, ktorú usporiadali vydavateľstvá Albatrosmedia, CoobooFragment (mimochodom veľmi úspešná akcia a môžme sa tešiť na ďalší a väčší ročník) a pri tejto príležitosti sme dostali možnosť autora trochu vyspovedať.

 

Do Prahy ste už raz takto ako hosť zavítali. Ako sa Vám tu páči? Naša web stránka je česko-slovenská,  môžu sa na Vašu návštevu tešiť niekedy v budúcnosti aj čitatelia zo Slovenska?

Ak ma niekto pozve, tak veľmi rád prídem, na Slovensku som ešte nebol a samozrejme to záleží od daného podujatia a môjho harmonogramu, ale tu v Prahe som sa cítil veľmi dobre a rád by som zavítal aj na Slovensko.

 

O Vašej knihe sme sa dlho nemohli dozvedieť viac informácii. Viete nám ju už trochu priblížiť? Je to na spôsob modernej sci fi, alebo skorej klasické sci fi, niečo ako od Arthura Clarka? Poprípade ak použijeme porovnanie s filmom – napríklad Interstellar.

 Toto je veľmi dobrá otázka, rád by som z oboch svetov zobral to najlepšie. Príbeh novej knihy je na spôsob klasickej space opery a zároveň som sa v ňom snažil udržať určitý vedecký realizmus. Veľa sci-fi diel kladie taký veľký dôraz na reálne fyzikálne zákony a vedecké pravidla, až sú veľmi ťažko čitateľné. Ja som sa snažil nájsť určitú rovnováhu medzi týmito dvoma svetmi. Inšpiráciou mi boli najmä Duna, Hyperion, Hviezdna pechota, Votrelec a mnoho ďalších. Nechcem nevyhnutne písať sci-fi /fantasy dielo, ale mám v obľube veľký, epický výklad príbehu, takže nové dielo sa snaží tieto dva rozličné smery spojiť.

 

Aké sú plány s touto knihou? Je to začiatok novej série, alebo je to iba jednorazový projekt? 

 Nechcem čitateľom pokaziť prekvapenie, ale svet,  ktorý som vytvoril pre túto knihu je obrovský. Obsahuje náš skutočný svet, ťahá sa tisícky roky do minulosti a takisto aj do budúcnosti a vďaka tomu v ňom môžem vyrozprávať mnoho príbehov. Určite teda nezostaneme iba pri jednorázovom projekte.

 

Inheritance cycle zožal veľký úspech, nemáte obavy, že by na vás verejnosť a fanúšikovia kládli príliš vysoké nároky?

 Priznám sa, že trochu obavy samozrejme mám, je to myslím prirodzené pri akomkoľvek novom projekte, ale zároveň sa ako autor nemôžete zaoberať príliš dlho takýmito myšlienkami. Odkaz dračích jazdcov bol úžasnou skúsenosťou, ktorú nemôžem čakať zreplikovanú v každom ďalšom diele. Môžem spraviť iba to najlepšie čo dokážem a dúfať, že nová kniha dosiahne nejakú časť čitateľov.

 

Keď ste napísal Eragona, napadlo by Vás, že by to mohlo mať taký úspech? Už ako veľmi mladý ste sa zaradil medzi najúspešnejších spisovateľov high fantasy a vlastne medzi najúspešnejších spisovateľov vôbec.

 Nikdy ma to nenapadlo. Písal som knihu, o ktorej som si myslel, že ju prečítajú moji rodičia, možno pár priateľov a tým to skončí. Nezačal som s písaním Eragona, aby som napísal bestseller. Ak by som chcel napísať bestseller, vytvoril by som zlátaninu Hawkinga, Grishina a Clancyho, ktorí mali v tom čase najznámejšie bestsellery. Ja som však chcel napísať príbeh, ktorý by som si ja osobne rád prečítal. Mal som šťastie, že sa našli aj ďalší, ktorí si ho chceli prečítať.

 

Aké boli vaše najobľúbenejšie knihy alebo autor v období kedy ste začali písať Eragona?

 Anna Karenina, Čarodej Zememorí, Beowulf, Macbeth, Duna, Hyperion, Divoké more, Dickens(autor), Austin(autor), mohol by som pokračovať do nekonečna, mal som aj mám veľmi veľa kníh, ktoré pre mňa osobné majú veľký význam

 

Kedy prišiel nápad napísať aj sci fi knihu? Je to starší nápad, alebo sa zrodil až keď sa púť Eragona chýlila ku koncu, poprípade až po dopísaní  Inheritance cycle? Alebo ste si chceli len oddýchnuť od fantasy a skúsiť niečo nové?

Zhruba v roku 2006 som prišiel prvý krát s myšlienkou na nové sci-fi dielo a v roku 2008 napísal prvú stranu, ale keďže som musel dokončiť Inheritance ságu tak som ju reálne začal písať v roku 2014.

 

Ako sme spomenuli už predtým, k novej knihe nemáme doposiaľ prakticky žiadne informácie, viete nám aspoň naznačiť nejaké detaily, o ktoré sa môžete už teraz podeliť?

 Bude plné laserov, výbuchov, mimozemšťanov, chápadiel – žiadne sci-fi nie je kompletné bez chápadiel – okrem toho som sa snažil zachytiť môj obdiv a to kúzlo sci-fi sveta. Viac bohužiaľ v tomto momente nemôžem prezradiť, ale ak sa čitateľom páčili aspoň niektoré z kníh, ktoré som spomínal(Duna, Hyperion atď.), tak sa rozhodne majú na čo tešiť.

 

Aké sú plány ďalej? Sám ste niekoľko krát naznačil návrat do Alagaesie. O ďalšom pokračovaní Inheritance vieme, že s hlavnou kladnou postavou a hlavnou zápornou postavou sme sa už stretli, aj keď ešte nevieme kto to má byť. Môžete nám povedať aj niečo viac?

 Osobne som vždy nenávidel fantasy, v ktorom hlavní hrdinovia v prvom dieli  porazia hlavného záporáka a následne si autor uvedomí, že kniha má úspech, tak poďme napísať ďalšiu. V tej ďalšej sa odniekiaľ zrazu objaví ďalší dôležitý záporák a vtedy sa sám seba spýtam, že kde tento nový záporák bol doposiaľ a prečo nemal rolu v predošlej knihe. Preto som sa pre piaty diel snažil položiť základy už v posledných dvoch – Brisingr a Inheritance, aby bol tento prechod hladší a dával viac zmysel. Okrem toho v ňom zodpoviem mnohé otázky a nedokončené línie vedľajších príbehov, ktoré zostali ešte nezodpovedané a uzavriem nedokončené línie vedľajších príbehov.

 

 Uvedomujem si, že nasledujúcu otázku asi nemôžete zodpovedať, ale kvôli naším čitateľom ju musím aspoň položiť: Uvidíme – alebo dozvieme sa niečo nové – o Angele? Pre mnohých je to veľmi obľúbená postava, i keď ešte stále zahalená rúškom tajomstva.

Poteším vás, lebo túto otázku môžem zodpovedať: Nepokazím nič tým, že vám poviem, že sa dozviete veľa nového o postave Angely, ktorá bude v príbehu hrať veľkú rolu. Takisto budete veľmi frustrovaní, pretože môj prístup k tejto postave je taký, že zakaždým čo zodpoviem o nej jednu otázku, vyvstanú dve ďalšie.

 

Ako sa spätne pozerá na Inheritance cycle? Máte tak spätne pocit, že by ste chceli niečo zmeniť?

 Ak by som sa mal vrátiť do začiatkov písanie Inheritance ságy, posnažil by som sa dať viac úsilia do môjho písania ako takého. O písaní som sa v posledných rokoch dozvedel a naučil mnoho nového a rád by som si myslel, že teraz vďaka tomu napíšem knihu lepšie, ale aj napriek tomu si myslím, že som spravil maximum čoho som bol schopný a na každú jednu knihu som hrdý. Rád by som možno doplnil alebo rozvinul niektoré časti príbehu, ako napríklad Eragonové dospievanie s ešte mladou Saphirou, alebo jednu novú kapitolu s pohľady Nasuady, keď cestuje do Surdy, ale okrem toho, by som toho veľa nemenil – príbeh som vyrozprával viac menej tak, ako som si to predstavoval.

 

Keď ste začal písať Eragona, bol ste veľmi mladý a ako autor ste prešli vývojom a od poslednej Inheritance knihy už ubehla dlhšia doba. Počas tejto doby mohla dospieť aj veľká časť prvých čitateľov ságy. Plánujete zachovať štýl písania, alebo to skúsite posunúť?

 Myslím, že štýl môjho písania sa vyvinul, pretože za tie roky som sa vyvinul aj ja. Neznamená to, že z Eragona bude zrazu niečo ako Game of Thrones, plný násilia, nahoty a pod., uvedomujem si však, že s čitateľmi som vyrástol aj ja a aj moje písanie.

 

Na internetových fórach a diskusiách sa nachádzajú zmienky o grafickej novele, poprípade komiks vytvorený z Inheritance cycle. Má to blízko k realite?

Veľmi rád by som sa dočkal niečoho takého v budúcnosti. Aby to ale bolo v kvalite v akej má byť, je tomu treba venovať veľmi veľa času a pozornosti, ktorá teraz ide samozrejme do novej sci-fi knihy. Ak by však malo niečo také vzniknúť, povedzme, že nové informácie k tomu budú dostupné v najbližších 3-4 mesiacoch.

 

A na záver, uvažovali ste, že by ste sa pustili aj do úplne iného žánru, napríklad thriller? Alebo zostanete verný fantasy a sci fi?

Táto myšlienka sa mi rozhodne páči a v budúcnosti by som určite chcel písať diela patriace aj do iných žánrov. Sci-fi a fantasy ponúkajú niekoľko výhod: ak píšete sci-fi, veľmi ľahko sa vám bude písať fantasy a opačne. Ľudia, ktorí čítajú fantasy, pravdepodobne čítajú aj sci-fi a opačne, a ak máte zostať v jednom, či dvoch žánroch, tak sci-fi a fantasy ponúka možnosť napísať v nich akýkoľvek príbeh, či už milostný, drámu,alebo thriller. V každom prípade by som jedného dňa rád napísal aj niečo v inom žánri a určite aj napíšem.

 

Naša vďaka patrí vydavateľstvám

albatros-media      cooboo      fragment

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte, prosím, znaky z obrázku do textového pole a pak odešlete komentář.
Prepíš text z obrázka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..