H. P. Lovecraft: Zjevení Cthulhu
Cestu přerušují strže a rokle neurčité hloubky a hrubě sbité dřevěné mostky nikdy nepůsobí dojmem bezpečnosti. Když silnice znovu začne klesat, narazíte na mokřiny, ktoré ve vás instiktivně probudí nelibé pocity a které za soumraku působí téměř strašidelně.
H. P. Lovecraft (1890 – 1973) je bez debaty jedným z najslávnejších hororových spisovateľov sveta. Ďalej do tejto úzkej, výsostne prominentnej skupiny patria Stephen King, Edgar Allan Poe alebo Clive Barker.
Od tejto slávnej hororovej legendy som v minulosti čítal viacero parádnych poviedok plných temných lesov, hlbokých nocí, zahmlených lúk a rozľahlých a tajomných sídiel na anglickom vidieku. V hlbinách zeme sa ukrývali príšerné, pochmúrne a znepokojivé tajomstvá a psy si išli vybrechať hlasivky na niečo zlovestné a nebezpečné, čo sa zákerne ukrývalo v šere. Bola to atmosférická šupa, ktorá ma inšpirovala pri písaní e-booku Lesy. Najradšej mám zrejme Farbu z vesmíru a Prípad Charlesa Dextera Warda. Preto som veľa rokov zháňal Lovecraftovu dlhodobo, všade a spoľahlivo vypredanú „bibliu“ V horách šílenství.
Tú chcel mimochodom svojho času za fajnových 150 miliónov dolárov sfilmovať Guillermo del Toro s Tomom Cruiseom v hlavnej úlohe a v produkcii Jamesa Camerona. Bohužiaľ to skončilo v slepej uličke. Môžeme sa však tešiť na reparát? Moc režiséra milovaného Faunovho labyrintu nedávnymi získanými Oscarmi ohromne narástla. Čiže ak si povie, že to chce sfilmovať, zrejme by sa mu to už konečne mohlo podariť. Otázne je, či chce a či sa mu to naozaj podarí.
Vráťme sa ale naspäť k literárnej predlohe. V roku 2017 ju konečne v reedícii vydalo vydavateľstvo Carcosa. Okamžite som si to objednal. Prišlo mi to a nadšene som ohmatával parádnu hypnotickú obálku. S týmto sa fakt pekne vyhrali.
Bohužiaľ, so samotnými textami to bolo značne horšie. Dostával som sa do nich strašne pomaly. Do čítania som sa pustil príchodom pochmúrnej jari 2018 a finišoval som až v polovici letných prázdnin. Carcosa k pravdepodobne najslávnejšej Lovecraftovej poviedke (ktorá je v skutočnosti skôr kratšou novelou než dlhšou poviedkou) pridalo ešte ďalších 5 poviedok. Bolo to, akoby mali v Bille v akcii horkú Linu za 39 centov a pridali k nej zadarmo ďalších 5.
Konkrétne ide o príbehy Dagon, Slavnost, Volání Cthulhu, Hrůza v Dunwichi a Stín z hlubin času (pričom Hrůza a Stín sú tiež skôr novelami než poviedkami). V knihe mi chýbalo úvodné slovo. Autor Lovecraftovho formátu si ho určite zaslúžil. Je to škoda, pretože text na zadnej strane je pôsobivý a zručne zhrňuje Lovecraftovu tvorbu, jeho štýl i konštatuje svätú pravdu, že HPL má dodnes mnohých nasledovateľov a spisovateľov, ktorých jeho ponurý štýl inšpiruje v ich vlastnej tvorbe. Vedel by som si prestaviť, že ten istý človek napíše aspoň päťstranový úvod, ktorý by otváral celú knihu. Na strane druhej, možno radšej vydarený zhrňujúci text na zadnej obálke než nudné a suché päťstranové úvodné slovo, ktoré by tam malo byť len preto, aby tam bolo.
A samotné poviedky? Ako vravím, dopadlo to, nuž, všelijako. V Horách šílenství sa topí v nepochopiteľne a enormne vyčerpávajúcich detailoch, detto Hrůza v Dunwichi. Napriek tomu jednoznačne ide o niečo, čo by každý normálny fanúšik HPL mal čítať aspoň raz v živote.
Dagon je našťastie krátky (s filmom Stuarta Gordona z roku 2001 nemá skoro nič spoločné). Možno až príliš, v podstate ani nemá dej, je len akousi fajn esenciou Lovecraftovho štýlu. Slavnost a Volání Cthulhu trocha nuda, podobajú sa jedno na druhé. A Stín z hlubin, tak ten ma svojou rozvláčnosťou takmer zabil. V opisoch bol autor schopný zachádzať do šialených, absurdných detailov. OK, dajme si konkrétny príklad, citát pochádza zo strany 134 z poviedky V horách šílenství.
Vyhloubená vrstva nebyla hlubší než 2,1 až 2,4 metru, postupovala však donekonečna všemi směry a šířil se jí čerstvý, slabě vanoucí vzduch, který poukazoval na propojenost s rozsáhlým.
Uff, sila, čo poviete? Ja som vám to hovoril. A takých viet sú tu v podstate nie desiatky, ale stovky. Teoreticky (a možno aj prakticky) by sa dalo povedať, že dotyčná veta patrí v rámci zbierky ešte k tým jednoduchším a menej komplikovaným na pochopenie. Pri ich čítaní som sa cítil ako môj otec, ktorý 40 rokov kreslil výkresy pre vzduchotechniku. Vo veciach, ktoré iní spisovatelia znudene odbavia behom troch viet, si HPL našiel zvláštnu záľubu a venuje im celé strany.
Samostatnou kapitolou sú opisy príšer, ktoré sú miestami úžasné, veľkolepé a bohato podnecujúce čitateľovu rozrušenú predstavivosť a na ďalšej strane WTF a možno až nechtiac komické (strana 22: „Nebyli to ani krtci, ani vrány, ani káňata, ani mravenci, ani upíří netopýři, ani rozložené lidské bytosti.“). A niekedy to HPL totálne vzdal a napísal niečo v zmysle „bolo to natoľko príšerné, že to nedokážem – a nechcem – opísať a ani na ten opis neexistujú žiadne výstižné slová v ľudskej reči“.
Napriek istým rozpakom, ktoré zrejme cítite z tohto textu, som rád, že som sa na túto knižku vrhol a doplnil si základné hororové vzdelanie. Je v tom esencia HPL tvorby, legendárne Cthulhu, Necronomicon šialeného Araba, lesy, hory, vesmír, bádanie, smrť, príšery, proste klasika. Ak chcete vniknúť do Lovecraftovej tvorby, asi je to pre vás v takom prípade ideálna kniha.
Podrobné informácie o knihe:
- Vydavateľstvo: Carcosa
- Počet strán: 330
- Väzba: brožovaná
- Rozmer: 138 x 207 mm
- Jazyk: český
- ISBN: 9788088243069
- Rok vydania: 2017
Zhrnutie
Čakal som knihu roka, ale nakoniec je to skôr sklamanie resp. lepší priemer alebo slabší nadpriemer. Vyložene odporúčam snáď len čitateľom, ktorí od HPL nikdy nič nečítali. Pre nich ide o dokonalú zbierku, ktorá ich zoznámi s autorovým slávnym Cthulhu univerzom.
Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.