Iskari 3 : Nebeská tkáčka – Kristen Ciccarelli
Tretia kniha, tretí príbeh, tretia dvojica milencov… V pozadí jeden zabudnutý príbeh tiahnuci sa v pozadí celej série Iskari. Kto je tajomný cestovateľ svetmi Havran? Prečo Nebeská tkáčka zabudla na svoj ľud? Objavia sa v knihe aj pôvodní hrdinovia alebo Kristen Ciccarelli ukončí sériu bez posledného Namsaru? V deň, keď som siahla po záverečnej knihe, mi v hlave hmýrilo veľa otázok. Na niektoré som odpovede dostala, iné ostali nevypovedané.
Veliteľka, pirátka a masky, ktoré nosíme
Ako som už načrtla v úvode, tretí príbeh autorka opäť vyrozprávala cez nových hlavných hrdinov. Nebeská tkáčka sa sústredí na mladú veliteľku dračieho kráľa – sesternicu Safire, s ktorou sme sa už stretli v predchádzajúcich knihách. Hrdá a nebojácna vojačka sa hneď v úvode dostáva do konfliktu s prefíkaným zlodejom, ktorého vyčíňanie vo Firgaarde a na kráľovskom dvore veliteľke nedá spávať. Druhou ústrednou postavou je drzá a neskrotná pirátka Eris. Vďaka magickému vretenu dokáže cestovať medzi svetmi. Tajomný predmet jej otvoril celý svet, paradoxne ju vydal na milosť a nemilosť krutého pirátskeho kapitána Jemsina, ktorý si jej talent privlastnil. Mladá Eris má veľa dôvodov, prečo nedôverovať ľuďom, a tak sa z nej stáva duch, o ktorom vznikajú legendy. Dve silné mladé ženy, rôzne svety, veľa predsudkov, no v okamihu, keď sa ich osudy pretnú, sa začína záverečný diel série Iskari.
V predchádzajúcej knihe sa autorka zamerala na väzenia, ktoré si často budujeme sami. V Nebeskej tkáčke sa objavuje podobná metafora, ale postavy sa ukrývajú za masky chrániace ich nielen pred svetom. V podstate sa cítite ako v krajine krivých zrkadiel, kde nie je nič tak, ako vyzerá na prvý pohľad. Autorka sa v príbehu vyhrala s gradáciou deja. Čitateľa udržiava počas čítania v strehu a len postupne, pozvoľna odhaľuje príbehové zvraty.
Legenda ukrytá pod prachom
V tretej knihe série sa objavujú aj pôvodní hrdinovia – Asha, Torwin, Dax a Roa. Žiaľ, pôsobia len ako vedľajšie postavy sekundujúce Safire a Eris pri odhalení tajomstva minulosti. Ako sme pri jej tituloch zvyknutí, Ciccarelli pretkala ústredný príbeh zábleskmi z minulosti, ktoré postupne rozuzľujú príbeh zabudnutý v čase. Tajomstvo a dejová linka z flashbackov ma zaujali viac ako ústredný motív. Tajomný tieň chodiaci po svete ľudí, bezcitný a neprejavujúci záujem o ich životy a nedokonalé ľudské dievča s čistou dušou, ktoré jediné dokáže vycítiť jeho existenciu. Havran a Skye, ich vzájomný magnetizmus a príbeh ma očarili. Chcela som ich v knihe viac a nedočkavo som čakala, kam nás ich spoločný príbeh zavedie.
Nie tak o drakoch, ako sa pôvodne zdalo
Bod zlomu prichádza práve v tejto časti recenzie. Prečo? Lebo som sa zamilovala do Ashe a Torwina. Čo viac, túžila som po drakoch. Na prebale tretej knihy je môj výrok z prvej recenzie: „Zrada, láska, tajomstva, legendy a majestátne draky! Od dôb Odkazu dračích jazdcov je to prvá séria o bájnych stvoreniach, ktorá ma nadchla…“ … a draky zmizli. V druhej knihe Iskari si ani neškrtli. Tretí diel z nich urobil dopravné prostriedky, skôr milované kone ako majestátne a bájne stvorenia. Áno, jeden z drakov „Žiaľ“ dostal od autorky viac priestoru než napríklad Ashin prvodrak Kozu. Od Posledného Namsaru sme sa o drakoch nedozvedeli takmer nič. Bolo to obrovské sklamanie, pokazilo mi to celý dojem zo série.
Nenaplnené očakávania
Ciccarelli si svoj debut v podobe Iskari vymyslela brilantne. Vyrozprávala publiku tri rôzne príbehy, ktoré sa dajú prečítať samostatne. Každý z nich je uzavretý, pričom ich spája len veľmi tenká línia dávajúca zmysel až v záverečnej knihe. Jednotlivé príbehy spájajú primárne magické predmety, ktorých tajomstvá sa snažia postavy v jednotlivých dieloch série odhaliť. Ak bolo cieľom autorky odkrývať pravdu postupne, viesť čitateľa, aby sa k nej prepracoval sám, a jednotlivé príbehy tak vytvorili celý príbeh spoločne, zvládla to dokonalo a nemám jej čo vyčítať. Ak sa na to pozerám a hodnotím sériu ako celok, sústredím sa na svoje očakávania, ktoré som mala po Poslednom Namsarovi, som sklamaná. Jednoducho to na mňa “nezafungovalo”.
Plánovala som čítať o drakobijke Ashi a jej sladkom Torwinovi, prvodrakovi Kozuovi, o stratenej mágii a starých legendách. Roa a Dax či Eris a Safire by som ocenila ako vedľajšie postavy, ale aby som mohla sériu oceniť bodovým hodnotením 10/10, nestačili. Po očarení z prvej knihy som bola presvedčená, že som našla sériu, ktorej by som hrdo venovala moje prvé 10 z 10 ako recenzentky pre Fantasy knihy. Žiaľ, keďže sa autorka rozhodla vyrozprávať tri príbehy, chýbali mi mnohé detaily, ktoré nemohla dotiahnuť, lebo už písala o niekom ďalšom. Po druhej knihe a Daxovi s Roou som verila, že tretí diel sa opäť vráti k Ashi s Torwinom. Verila som, že Nebeská tkáčka sa bude sústrediť opäť na Rod piesne, Rod nebies a draky. Napokon som pochopila, že celá séria bola o úplne niekom/niečom inom. Nadobudla som pocit, že ostatné postavy, a najmä teda posledný Namsara, boli iba krovie a prvé dve knihy vyzneli len ako odrazový mostík.
Aby som nebola len kritická…
Za veľkú devízu série považujem to, ako Ciccarelli pracuje s archetypom ženy a ženstva. Je to jeden z najvýraznejších motívov, ktorý v knihách rezonuje a nemožno ho prehliadnuť. Najprv nám autorka predstavila drakobijku Ashu osudom poznačenú, výchovou pokrivenú, ale rozumnú ženu plnú sily hľadajúcu pravdu. Potom princeznú z buše milujúcu, obetavú a múdru, ktorá dokáže čítať medzi riadkami a urobiť aj ťažké a bolestivé rozhodnutia. Napokon sme spoznali Safire a Eris bojujúce s predsudkami a vlastnou neistotou. Prejavili sa však aj ako neúnavné, súcitné bojovníčky vždy ochotné pomôcť a položiť život za svojich milovaných. A také sú ženy, rôznorodé ako dúha. Občas malicherné, uštipačné, “urozprávané”, ale ak nastanú ťažké časy, vyhrnú si rukávy, zatnú zuby a bojujú za všetko, za čo sa oplatí bojovať.
Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Albatros Media Slovakia.
- Vydavateľstvo: CooBoo
- Séria: Iskari (3.)
- Preklad: Denisa Ghaniová
- Počet strán: 368
- Väzba: brožovaná
- Rozmer: 130 × 200 mm
- Jazyk: slovenský
- ISBN: 9788056618578
- Rok vydania: 2020
- Vekové odporúčanie: 15+
Zhrnutie
Nebeská tkáčka bola príjemným čítaním, ale, žiaľ, vau efekt sa nedostavil. Situáciu zachránili flashbacky a posledných zhruba sto strán knihy. V celkovom hodnotení série Iskari je najslabším článkom. Najlepším pre mňa ostáva aj naďalej Posledný Namsara. Kvalita príbehu a môj záujem oň mal skôr klesavý ako stúpavý charakter. Kristen Ciccarelli napokon nedokázala naplniť moje prvotné očakávania. Oceniť treba autorkinu prezentáciu ženstva, a to, aké hrdinky stvorila pre svoj debut. Ak hodnotím sériu ako celok, vďaka prvým dvom dielom by som dala Iskari 7/10, no za záverečný diel samostatne je moje bodovanie nižšie.