Na konci naozaj obaja umrú – Adam Silvera

Dvaja ľudia, ktorí sa stretnú prvý raz v živote. Majú pre seba celý deň, zároveň však aj posledný. Obaja totiž zomrú. Môže sa k nim však takto zachovať osud? Keď konečne našli lásku…

Adam Silvera nám predstavil príbeh, ktorý je určite jedným z najlepších young adult výtvorov za posledné roky. Dvaja obyčajní ľudia a ich nie tak obyčajný príbeh. Keď žijete vo svete, kde sa dopredu vie, kedy zomriete, asi ste viac-menej neustále nervózni. Existuje totiž Linka smrti a tá vám zavolá, aby vám oznámila, že v daný deň budete mŕtvi. A toto sa stane aj Mateovi a Rufusovi. Dvom mladým chlapcom, ktorí sa nepoznajú. Pre oboch to je však posledný deň a ani jeden ho nechce stráviť sám. Skontaktujú sa cez aplikáciu Posledný priateľ a napokon sa stretnú. Kto by bol povedal, že tento deň bude pre nich výnimočnejší než ktorýkoľvek iný, a nie z dôvodu smrti. Ich vzťah sa začne prehlbovať, až sa napokon do seba zamilujú. Zostáva len dúfať, že možno nejak zázračne dostanú výnimku a nezomrú. Ale výnimky v tomto svete neexistujú… či?

Dokonale smutný, dokonale krásny, presne taký je príbeh Matea a Rufusa. Kniha je napísaná takým spôsobom, že sa do nej viete vžiť, akoby ste boli jedna z postáv, a dívate sa na svojich priateľov, ktorí prežívajú čaro lásky, a zároveň vidíte tragédiu, čo ich čaká. Bola to veľmi bolestivá kniha, to vás musím upozorniť. Pred tou všetkou bolesťou však prišla radosť, smiech aj klišé, ktoré mi nedovolilo sa neusmievať. Taká milá romantika, o ktorej by ste si vedeli čítať celý deň. Ja som to aj čítala celý deň. Naozaj knihu doslova zhltnete v priebehu pár hodín.

Zdroj: IG CooBoo.sk

Dej je taký dynamický, že nemáte čas nudiť sa alebo rozmýšľať nad niečím iným. Je veľmi plynulý, obsahuje dostatok napätia, nechýba zábava a hlavne ho nič nespomaľuje. Všetko sa hýbe, pretože všetko sa musí udiať za ten jeden deň. K tomuto bodu by som povedala, že to nebolo úplne reálne, v mojich očiach sa to udialo za jeden týždeň. Ale kvalite to neubralo.

Jednoduché a predsa dostatočné opisy sú pre knihu perfektné. Krátke kapitoly nútia čítať ďalšiu a ďalšiu. A tým, že autor prezradil záver knihy už v názve, tak sa na jednej strane neviete dočkať zistenia, či je to naozaj tak, a na druhej sa desíte, čo ak je to naozaj tak. Striedajú sa tu primárne dva pohľady – Rufusov a Mateov – a pomedzi to sú vsunuté útržky zo životov iných ľudí pre osvieženie deja, ktorý je sám osebe dosť svieži.

Autor sa zahral s osudmi dvoch ľudí s dávkou elegancie, a predsa je to písané jazykom mladých ľudí. Zároveň to však je kniha pre každého. Pre každého, kto chce príbehom zahriať pri srdci a potom ho mať úplne zlomené…

Ani neviete ako a zrazu sa ocitnete na konci príbehu a nechcete, aby sa ich spoločný deň skončil. Nechcú to ani oni dvaja. Ale osud, teda autor, má úplne iné plány.

„Opriem si hlavu dozadu a pevne zovriem postavené útočisko na svojich kolenách. Svetlo na mňa viac nesvieti. No cítim Rufusov pohľad, hoci si to asi len namýšľam. Najprv to je divné, ale potom príjemné, aj keby som sa mýlil, lebo mám pocit, že mám osobného ochrancu, ktorý na mňa dozerá, kým žijem.
Môj Posledný priateľ so mnou ostane až do konca.“

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Albatros Media Slovakia.

  • Vydavateľstvo: CooBoo
  • Počet strán: 344
  • Väzba: pevná
  • Rozmer: 130×200 mm
  • Jazyk: slovenský
  • ISBN: 9788056607428
  • Rok vydania: 2018

10/10

Zhrnutie

Kniha, ktorá si vás jednoducho získa a už vás nepustí. Je v nej napísaný krásny príbeh, možno miestami až naivne romantický, ale niekedy potrebujeme presne to. Rozhodne si zaslúži najvyššie hodnotenie, pretože pre YA kategóriu je to ako stvorené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Please type the characters of this captcha image in the input box
Prepíš text z obrázka

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.