Selekcia 1 : Selekcia – Kiera Cassová

Keď žijete vo svete, v ktorom všetko závisí od vášho postavenia v spoločnosti, od toho, v akej ste kaste, váš život rozhodne nie je jednoduchý. Stále je tu však nádej, ktorej sa chytajú mladé dievčatá, a tou je selekcia. Teda výber vhodnej kandidátky pre kráľa.

Selekcia je prvá časť série od Kiery Cassovej. Ukazuje svet, v ktorom si ľudia nie sú rovní, sú totiž rozdelení do kást. Od najbohatšej po najchudobnejšiu. Hlavnou protagonistkou je America Singer (áno, je to hrozné meno), ktorá patrí do piatej kasty. Podmienky nie sú úplne najhoršie, ale často si musia odtŕhať jedlo od úst. Je tu však východisko, ako sa z toho celého dostať a mať možnosť žiť v paláci. Práve Selekcia – teda výber princeznej pre princa – by mohla pomôcť jej rodine. America aj napriek tomu, že sa nechce prihlásiť a neverí, že by ju prijali, na želanie svojej mamy ide. A čo čert nechcel, naozaj ju vyberú, spolu s ďalšími 35 dievčatami. Hneď od začiatku je divákom veľmi sympatická a stáva sa jasnou favoritkou. Princ Maxon sa do nej taktiež zahľadí. Nuž, ale všetko má svoje úskalia a ani táto cesta nebude bez tŕňov.

cassova young adult cooboo
zdroj: pinterest.com

Keď som dostala knihu do rúk a začala ju čítať, bola som veľmi skeptická, či sa mi bude páčiť, a to z jednoduchého dôvodu – nemám na ňu vek. Naozaj som obdobie princezien a young adult románov plných lásky prepásla a s tým aj hranicu, že by som po takých knihách vôbec siahla. Ale, samozrejme, nechcela som knihu hneď odsúdiť. Tak som sa ju teda pokúsila čítať očami môjho 13-ročného ja. Celkom to fungovalo. Moje menšie ja výber knihy schvaľovalo. Dajme tomu.

Zaradila by som to medzi príjemné oddychové čítanie, pri ktorom ma trápilo len to, či sa Americe podarí vyhrať boj o princovo srdce. Teda viac-menej to spĺňalo kritériá na knihu, ktoré som mala rada v mladšom pubertálnom veku. Zápletky sú jemné, nie sú príliš vyhrotené, ako sa zamotajú, tak sa aj pekne rozmotajú. Riešia sa samy počas deja.

Slovnú zásobu či samotné opisy v knihe nie sú prevratné. Pomerne obyčajné a často zamerané na oblečenie, prípadne život v paláci. V konečnom dôsledku to ale podalo dobrý kontrast medzi chudobou bežného sveta a bohatstvom za bránami kráľovstva. Autorka rozhodne vytvorila veľmi zaujímavý príbeh, kde práve koruna môže z chudobnej hrdinky urobiť princeznú. Niekedy som sa musela pozastaviť nad klišé, ktorým kniha oplýva. Predsa len je to príbeh, kde sa 35 dievčat bije o srdce jedného chlapca a naša hlavná postava je, ako inak, veľmi výnimočná. Ale keby nebola, kto by to čítal? Musím však uznať, že boli momenty, keď som sa na knihe aj zasmiala a pobavila.

selekcia kiera cass young adult cooboo
zdroj: piesen-fantazie.blogspot.com

Podarilo sa mi však vžiť sa do palácových stien a sledovať príbeh, ktorý sa tam odohrával. Ak by som znovu mala 13 rokov, myslím si, že by sa mi kniha páčila viac. Predsa len, vyrástla som na Denníkoch princeznej. Tu sa však ozvalo moje malé feministické ja, ktorému sa myšlienka, že ženy sa idú biť o chlapa, aby ich to spasilo, až tak nepozdávala. Ale, samozrejme, to treba brať s nadhľadom.

Veľmi dobrý efekt robí aj obálka, ktorá je ladená do modrej, a môžem povedať, že tá sa páči aj môjmu terajšiemu ja. Stále jednoduchá, ale s dávkou elegancie… rozhodne upúta zrak v kníhkupectve. Takže pre mladé slečny je táto kniha vhodným výberom. Čítanie predsa nikdy nie je na škodu.

„Ani jedna možnosť sa mi nepozdávala. A predstava, že by som sa zúčastnila tejto súťaže a celý národ sledoval, ako si jeden nafúkaný trkvas vyberá tú najrozkošnejšiu a najpovrchnejšiu zo skupinky, aby mu robila peknú tváričku, ktorá bude vedľa neho stáť, keď bude v telke… mala som chuť kričať. Existuje niečo ponižujúcejšie?“

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Albatros Media.

7/10

Zhrnutie

Kniha určená pre mladšie čitateľky má určite svoje čaro. Krásna obálka si vás rozhodne získa a zaujímavý príbeh vás donúti ju dočítať.

  • Vydavateľstvo: CooBoo
  • Preklad: Martin Polakovič
  • Počet strán: 312
  • Väzba: pevná
  • Rozmer: 145 × 205 mm
  • Jazyk: slovenský
  • ISBN: 978-80-7447-656-3
  • Rok vydania: 2014

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Please type the characters of this captcha image in the input box
Prepíš text z obrázka

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.