Bezhviezdne more – Erin Morgensternová
Príbeh je príbeh je príbeh.
Parafráza slov Gertrudy Steinovej sa zdá byť najlepším spôsobom, ako otvoriť recenziu Bezhviezdneho mora, nového románu Erin Morgensternovej, ktorú u nás poznáme aj vďaka Nočnému cirkusu. Podobne ako Steinová ohýbala vetnú skladbu a hľadala v radení a rytme slov nový význam, aj Morgensternová ohýba samu podstatu rozprávania príbehov, aby nám pripomenula jeho odvekú tradíciu a rôznorodosť.
Hlavný hrdina Zachary Ezra Rawlins je vysokoškolský študent a jedného dňa nájde v univerzitnej knižnici podivnú knihu. Nemá autora ani vydavateľa a jeden z jej príbehov presne opisuje Zacharyho zážitok spred 14 rokov. Zachary sa rozhodne vypátrať pôvod knihy a postupne prenikne do spoločenstva patriaceho k Bezhviezdnemu moru – podzemnému oceánu z medu – a množstvu jeho Prístavov. Pri svojom hľadaní sa čoraz viac zapletá do príbehov, ktoré na seba nadväzujú, ležia navrstvené jeden na druhom, navzájom sa končia a znovu sa začínajú. A ako v každom príbehu, aj v tomto Zachary naráža na protivníka – Zberateľský klub, ktorý sa snaží ochrániť Bezhviezdne more pred ďalšími vplyvmi a navždy zachovať jeho súčasný stav. Je však možné uchrániť príbehy pred zmenou? To je jedna zo zásadných otázok Bezhviezdneho mora.
Morgensternová napísala príbeh o príbehoch s magickou atmosférou, ktorá vtiahne každého knihomoľa. V texte strieda dve rozprávačské roviny – Zacharyho pátranie v súčasnosti a krátke rozprávkové príbehy z tajomných kníh bez autora. Zachary odkrýva ďalšie a ďalšie vrstvy záhad a tajomstiev, postupne preniká k starým príbehom a ich novším variáciám.
Autorka nám pripomína, aký pôžitok je príbehy počúvať, tvoriť, meniť… žiť. Ukazuje, ako mýty a rozprávky vznikajú, ako nás formujú, menia sa spolu s nami, ako sa môžu začleniť do našich životov. Využíva pritom poetický a hravý jazyk a množstvo metafor, ktoré odhalia svoj význam v záverečnej štvrtine knihy. Nebráni sa ani množstvu popkultúrnych odkazov, Harrym Potterom a Neilom Gaimanom počnúc a Zeldou končiac (už vidíte tú príbehception?).
Práve množstvo metafor a striedanie zdanlivo (a po väčšinu knihy) nesúvisiacich príbehov je však aj kameňom úrazu. Čitateľ síce postupne začne tušiť, ako sú jednotlivé dejové línie prepojené, autorka ale neustále pridáva nové príbehy, v ktorých známe postavy vystupujú v iných úlohách, pod iným menom či nesúc iné symboly. Pomalé tempo, ktorým odhaľuje súvislosti, tak môže viacerých netrpezlivých, dobrodružstvachtivých čitateľov znechutiť, a to ešte v prvej polovici pomerne hrubej knihy.
Aj samotný hlavný hrdina zanechal rozporuplné dojmy. Nenechajte sa pomýliť, je múdry, citlivý, má svoju hĺbku a spolu s ostatnými postavami dobre funguje v príbehu. Je neuveriteľne jednoduché si ho obľúbiť, pokiaľ máte cca 23+ rokov a žijete popkultúrou. Zachary vo svojej diplomovke skúma storytelling vo videohrách, miluje knihy, čítanie a knižnice a vo svojich dvadsiatich piatich rokoch má pocit, že ho dobieha štvrťživotná kríza.
S pribúdajúcimi informáciami hrdina nestráca na charizme, no natláča sa otázka, či Morgensternová tak presne zachytila generáciu mileniálov alebo trochu pogúglila a zhrnula pár populárnych stereotypov o dnešných dvadsiatnikoch. Dozvieme sa totiž aj to, že Zachary je gej, má rád kokteily a chardonnay, občas trpí úzkosťami a je introvert, pričom jedna z jeho najbližších kamarátok je lesba so záľubou v pletení potterovských šálov.
https://www.instagram.com/p/CDMcj8PJ4R9/?utm_source=ig_web_copy_link
Morgensternová vytvorila fascinujúci svet. Vzdáva hold rozprávačstvu, knihám a príbehom, ktoré nás sprevádzajú po celý život. Hoci vyžaduje trpezlivejšieho čitateľa, ktorý sa nechá postupne pohltiť atmosférou rozprávok, mýtov a útulných knihomoľských kútikov, odmení sa krásnym jazykom, príbehmi a scénami – ako napríklad perfektnou študentskou diskusiou o podstate rozprávania v úvode knihy. Samotné postavy, hoci možno písané systematicky, sú však uveriteľné a sympatické. Text svojou témou pripomína Holdstockove pátranie po pôvode mýtov, je však písaný poetickejším jazykom a namiesto vône lesa, kôry stromov a tlejúceho lístia v ňom cítite teplo kozuba a sladkosť mafinov s dobrou kávou.
V každom prípade je práve táto kniha dokonalým príkladom diela, ku ktorému treba kreslo, deku a horúcu čokoládu. Má v sebe mágiu, dobrý preklad a redakčnú prácu – tak si ju vychutnajte.
Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Albatros Media Slovakia.
- Vydavateľstvo: Lindeni
- Rok vydania: 2020
- Preklad: Zuzana Trstenská
- Jazyk: slovenský
- Väzba: pevná väzba s prebalom
- Počet strán: 464
- ISBN: 978-80-566-1734-2
Zhrnutie
Čarovný návrat k podstate rozprávania. K tomu, čo robí príbehy príbehmi, odkiaľ sa berú a prečo nás tak veľmi fascinujú. Jeden špeciálny bod udeľujem príbehom v príbehu, ktoré by som pokojne čítala dookola. A druhý špeciálny bod všetkým popkultúrnym odkazom, ktoré do celkového obrazu krásne zapadajú.