Odyseus. Prísaha – Valerio Massimo Manfredi
Ak sa zdalo, že sa po Millerovej románoch možnosti prerozprávania antických príbehov vyčerpali, opak je pravdou. Taliansky historik a spisovateľ Valerio Massimo Manfredi rozpráva príbeh svojho hrdinu nanajvýš osobne a realisticky. Odyseus sa predstavuje vo vydavateľstve Slovart a preklade Diany Farmošovej.
Ako už vieme z hodín literatúry či početných (a nedávnych) knižných a filmových spracovaní, aj Odyseus bol jedným z hrdinov trójskej vojny – dokonca zásadným, keďže podľa Homéra prišiel s nápadom na postavenie trójskeho koňa. Oveľa menej informácií však máme o Odyseovom živote pred touto vojnou. A práve preto tu máme Manfrediho – aby nám zrodenie hrdinu prerozprával po svojom.
Prísaha, prvá z plánovaných dvoch kníh približujúcich Odyseov život a skutky, sa vracia až k narodeniu itackého princa. Manfredi jednoduchým jazykom opisuje jeho chlapčenské dobrodružstvá a zážitky a postupne ho formuje do podoby inteligentného mladého muža a budúceho kráľa. Dozvedáme sa viac o Odyseovom starom otcovi, bájnom kolchidskom poklade či stretnutiach s okolitými kráľmi. Pomyselným koncom jeho detstva i prvej časti knihy je potom prísaha, ktorou sa achájski princovia zaviažu podporiť toho, koho si Helena Spartská vyberie za manžela. Odyseus tak nevedomky spečatí svoj i ich osud.
Manfrediho rozprávanie je inovatívne v dvoch smeroch. Celou prvou časťou jeho textu sa v pozadí vinie spomínanie Odyseovho otca, kráľa Laerta, na výpravu lode Argo do Kolchidy. Ako jej priamy účastník rozpráva synovi svoje zážitky a Odyseus sníva o stretnutí s mocným Heraklom či ďalšími argonautmi. Čím je však starší a skúsenejší, tým viac vníma aj zmeny, ktoré sa okolo neho dejú – starne nielen jeho otec, ale aj ostatní hrdinovia a ich príbehy sa uzatvárajú: Herakles, potrestaný za svoj zločin, sa stratil z dohľadu a blúdi svetom, Iason zradí Medeu a po jej pomste prepadne šialenstvu. Manfredi niekedy šťastne, niekedy tragicky uzatvára známe príbehy a naznačuje prirodzený odchod jednej generácie gréckych hrdinov a nástup novej.
Druhou osobitosťou Prísahy je racionalita, s ktorou autor-historik konfrontuje antickú mágiu a možnosti reálneho sveta. Uvažuje, ako to bolo s Heraklovým tragickým pomätením či vlčím pôvodom Odyseovho starého otca; snaží sa hrdinské skutky „podať tak, ako boli, než sa ich chytili pevci“. Nie všetky mýtické javy však vysvetľuje realisticky; štipka božskej mágie v Odyseovom príbehu stále ostáva a racionálno je príjemným spestrením klasického štýlu rozprávania.
Manfrediho štýl v mnohom pripomína hrdinskú fantasy a Gemmelove spracovanie trójskej tematiky. Avšak tam, kde vyniká Gemmel, Manfredi akoby strácal dych. V druhej časti knihy venovanej samotnej trójskej vojne prichádza pár hluchých pasáží, pri ktorých je zjavné, že ide o menej podstatnú časť textu: záhadné plynutie času, nejasné motivácie postáv, vatovité vypĺňanie deja v miestach, kde sa pôvodný epos venuje ostatným hrdinom či Achillovi. Nie je jednoduché napasovať desaťročnú vojnu na 120 strán.
Napriek tomu však Manfredi prináša pútavé hrdinské rozprávanie a ukazuje, že ešte stále môžeme na antické príbehy nazerať novými spôsobmi. Ostáva nám dúfať, že druhý diel odstráni nedostatky a udrží si všetky spomenuté pozitíva. Mohlo by sa to podariť, veď sa bude venovať príbehu druhého Homérovho eposu – Odysey.
Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Slovart.
- Vydavateľstvo: Slovart
- Preklad: Diana Farmošová
- Jazyk: slovenský
- Väzba: tvrdá s prebalom
- Počet strán: 320
- Väzba: tvrdá s prebalom
- Rozmery: 130 x 210 mm
- Rok vydania: 2019
- ISBN: 9788055639383
Zhrnutie
Ďalšie prerozprávanie klasického príbehu prináša striedanie dvoch generácií antických hrdinov a stavia proti sebe mýty a racionalitu. Zaujímavé výsledky potlačia aj nespokojnosť, keď text v druhej polovici začne strácať dych.
Podporte náš portál kúpou knihy cez tento odkaz: