Čarodějky malostranské – Petra Kubašková

Ginevra má štrnásť a žije s mamou, tetami a sesternicou. Všetky sú čarodejnice. Zatiaľ chodí na normálnu školu a po večeroch sa venuje čarodejníckym úlohám. Čelí úplne normálnym tínedžerským problémom. Spolužiaci ju považujú za divnú a všetci sa jej vyhýbajú. A je tu chlapec. Má zakázané sa s ním stretávať, lebo čarodejnice žijú bez mužov. Keď sa začnú diať podivné veci, miznúť strašidlá a domové znamenia, Ginevra nájde pomoc, kde by ju nikdy nečakala.

zdroj: FB Epocha

Čarodějky Malostranské je kniha, ktorá je určená aj pre mladších čitateľov od deviatich rokov. No aj starší čitatelia si ju môžu užiť, ak jej dajú šancu. Jediné, čo by som na knihe považovala detské, je jednoduchšia štruktúra. Zápletka je relatívne priamočiara, no autorka sa postarala aj o pár prekvapení. V knihe nie sú výrazné vedľajšie línie. Aj pohľad na samotnú mágiu a jej fungovanie je skôr jednoduchší. No inak kniha sama o sebe pôsobí takmer dospelácky. Nesnaží sa byť roztomilá. Rieši problémy, ktoré riešime v každom veku, len im prikladáme rôznu váhu – zapadnutie do kolektívu či rodinné hašterenie.

zdroj: FB Petra Kubašková

Len preto, že je zápletka jednoduchšia, neznamená, že by nebola prepracovaná. Práve naopak. Autorka si dala záležať, aby všetko pekne poprepájala a vysvetlila, čo treba. Veľmi sa mi rátalo, že autorka zasadila príbeh do domáceho prostredia. V súčasnosti, keď je pretlak filmov a kníh, ktoré sa odohrávajú hlavne v Amerike či inde v zahraničí, je príjemné osvieženie prečítať si niečo zo známejšieho prostredia. O to viac, keď ide o fantasy žáner. Nehovoriac o nadprirodzených bytostiach ako vodník či meluzína. Normálne ma láka ísť do Prahy a skúsiť nájsť miesta a domy, ktoré sú v knihe spomenuté. Skúsiť nájsť čarodejnice alebo strašidlá, či si skúsiť pohovoriť s domovými znameniami.

zdroj: FB Epocha

Ilustrácie!!!! Sú nádherné. Vidno, že ilustrátorka je tatérka, lebo opäť ilustrácie nie sú ako z animákov a ani nie sú roztomilé a plné farieb. Vlastnú sú len čiernobiele. A sú úžasné. Jediný ich nedostatok je, že ich je primálo. Pokojne by som ich brala oveľa oveľa viac.

Je veľká škoda, že kniha je len v češtine. Vzhľadom na slang je pre mladších slovenských čitateľov trochu ťažká. Nám starším by to však problém robiť nemalo. Veľmi rada by som si prečítala úplne dospelácky príbeh z tohto prostredia, kde by bola viac vysvetlená mágia a magická spoločnosť vo svete, ktorý autorka vytvorila.

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Epocha.

  • Vydavateľstvo: Epocha
  • Obálka a ilustrácie: Striga
  • Počet strán: 376
  • Väzba: pevná
  • Rozmer: 145 x 205 mm
  • Jazyk: český
  • ISBN: 9788075571588
  • Rok vydania: 2019
7/10

Zhrnutie

Dobrodružný magický príbeh zasadený do známeho domáceho prostredia, ktorý zaujme malých aj veľkých doplnený o nádherné ilustrácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Please type the characters of this captcha image in the input box
Prepíš text z obrázka

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.