Eliza a more príšer – Francesca Zappia

Elizu Mirkovú majú v škole všetci za podivínku. Nikto z nich však nevie, že práve Eliza je autorkou megaúspešného webového komiksu More príšer. Jej jediným cieľom je prežiť nočnú moru menom stredná škola, dokončiť komiks do matury a odísť na vysokú.

No potom príde nový spolužiak. Wallace píše fanfiction k Moru príšer. Najlepšiu a najčítanejšiu fanfiction. Spriatelia sa, ale Eliza mu nepovie svoje najväčšie tajomstvo. No čo keď sa jej starostlivo vystavaný svet začne rúcať ako domček z karát?

Pravda je najhoršie príšera, pretože nikdy neodíde.

Eliza a more príšer je príbeh o dievčati, ktoré trpí silnou úzkosťou. Akýkoľvek offline kontakt je pre ňu desivý a len ťažko sa prekonáva. Online svet a kreslenie sú jej útočiskom, kde môže byť, kým chce, a na všetko má čas na rozmyslenie. Až Wallace ju presvedčí, že offline svet nie je až taký strašidelný, že má niečo do seba. Dokým sa všetko nepokazí.

Kniha vyvoláva celú škálu emócií. Je vtipná, roztomilá, smutná aj dojemná. Okrem úzkosti sa v príbehu rozoberajú aj ďalšie silné témy ako takmer obsesívna posadnutosť a perfekcionizmus, panické záchvaty či samovražda.

Do Elizy som sa veľmi ľahko vcítila. Koľkokrát som sa v jej veku chcela zavrieť v izbe či som neznášala školu a schovávala sa v knihách či na internete tak ako Eliza v kreslení. V určitých momentoch je síce melodramatická, ale ktorý tínedžer nie je? Aj keď som teraz s niektorými jej názormi či skutkami nesúhlasila, rozhodne mi to nepokazilo dojem z čítania.

O tom svedčí aj fakt, že som knihu čítala už trikrát. A každý jeden raz vo mne vyvolala rovnaké a rovnako silné emócie. A som si istá, že keď ju budem čítať nabudúce (a určite ju budem čítať ešte niekoľkokrát), budem mať rovnaké reakcie. Skvelým doplnkom knihy sú maličké úryvky z komiksu a príbehu Mora príšer. Sú kratučké, takže nezasahujú do deja, a keďže väčšina z nich sú ilustrácie, tak to ani neprekáža.

Nesmiem zabudnúť na preklad, ktorý je fantastický. Je prispôsobený vekovej skupine a vôbec nie je zastaralý. Pobavia hlášky typu: „Si robíš riť!“, „Je mi jedno, že autorka je šiblina.“ a podobne. Áno, nájde sa tam pár nedostatkov, ale celkový dojem je skvelý.

Pre mňa je známkou kvality aj fakt, že ma pohltila tak, že som ju dokázala prečítať na jednu či dve šupy. Keď som sa začítala, nechcela ma pustiť. A nielen na prvýkrát, ale aj druhý a tretí. A keď to neznamená, že je to dobrá kniha, tak už neviem.

Za recenzní knihu děkujeme nakladatelství Albatros.

  • Nakladatelství: CooBoo
  • Překlad: Zuzana Štelbaská
  • Počet stran: 384
  • Vazba: brožovaná
  • Rozměry: 130 x 200 mm
  • Jazyk: slovenský
  • ISBN: 9788056611876
  • Rok vydání: 2019
10/10

Zhrnutie

Silný emotívny príbeh o dievčati, komikse, priateľstve, rodine a láske.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte, prosím, znaky z obrázku do textového pole a pak odešlete komentář.
Prepíš text z obrázka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..