Je to absolútne fenomenálne – Hank Green
Hanka Greena slovenskí čitatelia poznajú ako brata (zatiaľ) slávnejšieho Johna Greena, autora viacerých YA románov a poviedok, z ktorých sú zrejme najznámejšie Na vine sú hviezdy a Papierové mestá. Debut s názvom Je to absolútne fenomenálne však mladšieho a podľa jeho vlastných slov krajšieho z dvojice Greenovcov predstavuje ako vcelku nadaného autora, ktorý na rozdiel od Johna nestavia na istotu romantických príbehov.
Žánrovo sa príbeh pohybuje na hranici sci-fi, ale nemožno ho považovať za plnokrvný sci-fi román. Hoci v ňom moderné technológie zohrávajú dôležitú úlohu, nejde o nič, na čo nie sme zvyknutí v každodennom živote. Postavy si žijú svoje životy vo veľkej miere prostredníctvom vlogov, tweetov a príspevkov na facebooku, čo je v prostredí mladých ľudí úplne prirodzené (a zrejme by bolo zvláštne, keby to tak nebolo). Je to absolútne fenomenálne je vo svojej podstate jednoduchý príbeh o ľuďoch a strachu z neznáma, ktorý odjakživa polarizuje spoločnosť.
Green vo svojom románe predstavuje hlavnú hrdinku April Mayovú, dizajnérku v newyorskom startupe, ktorá cestou domov z práce natrafí na nezvyčajnú sochu a rozhodne sa o nej natočiť video. Z večera do rána (doslova) sa z nej stáva hviezda youtubu – sochy, ktoré nazve Carlovia, sa totiž objavili po celom svete a nik si nevie vysvetliť ich pôvod. Vyrovnať sa s nečakanou slávou nie je pre April jednoduché, pomáhajú jej s tým partnerka Maya a kamarát Andy, neskôr sa k partii pridá aj fyzička Miranda a Aprilin asistent Robin. Spomínam ich zámerne, aby bolo od začiatku jasné, že Hank Green výborne obchádza stereotypy ženských literárnych postáv – sú silné, inteligentné a občas aj zábavné.
April veľmi rýchlo zistí, že prostredníctvom sociálnych sietí dokáže ovplyvňovať životy mladých ľudí. Hank Green tu zrejme zužitkoval skúsenosti z vlastného vlogerského projektu, pretože pasáže, v ktorých hlavná hrdinka premýšľa nad plánovaním tweetov, boli skutočne autentické a nútili čitateľa obávať sa, kam až April v snahe nájsť exkluzívny obsah zájde.
Proti April a jej kamošom stojí hnutie Obrancov, o ktorých pre istotu nebudem prezrádzať viac, len podotknem, že ide o vydarenú alúziu na konzervatívne skupiny, ktoré sa pevne držia zaužívaných kultúrnych noriem a odmietajú uznať existenciu inakosti v akejkoľvek podobe (pri čítaní môžete ľahko spoznať vlastných susedov).
Príbeh však má aj niekoľko problematických prvkov. Jedným z nich je hlavná postava a jazyk, ktorým prehovára k čitateľom. Spočiatku som si kládla otázku, kto takto rozpráva, ale napokon som musela uznať, že prekladateľka Ivana Cingelová si s tým, čo mala k dispozícii, poradila veľmi dobre. Uchránila tak slovenské čitateľky a čitateľov pred skostnatenou podobou slovenského slangu, ktorou ich ešte sem-tam niektorý z prekladateľov ovlaží. Je teda veľmi pravdepodobné, že sa po niekoľkých stranách naladíte na autorovu vlnu a občas sa nad voľbou slov dobre pobavíte (predovšetkým v emocionálne vypätých situáciách).
Vcelku knihe nemožno veľa vytknúť, je to príjemný príbeh s trochu otravnou hlavnou hrdinkou. Verím však, že to bol autorov zámer, pretože aj jemu sa už zunovali superhrdinky, ktoré okamžite ovládnu situáciu a nikdy o sebe nepochybujú. April je v tomto smere uveriteľná a je len na čitateľovi, aby posúdil jej konanie, návod od autora k tomu nedostane. Príbeh, ktorý sa spočiatku javil ako plytký, nakoniec odkrýva známu, no o to naliehavejšiu skutočnosť, že najväčšími nepriateľmi ľudí sú vždy len ľudia.
Kniha vychádza už tento piatok 24. 5. 2019! Predobjednať si ju môžete tu.
Za recenzní výtisk děkujeme nakladatelství Albatros.
- Nakladatelství: Albatros Media Slovakia, Lindeni
- Počet stran: 360
- Vazba: vázaná
- Rozměr: 145 × 205 mm
- Jazyk: slovenský
- ISBN: 9788056610657
- Rok vydání: 2019
Zhrnutie