Mara Dyerová : Čo sa stalo Mare Dyerovej? – Michelle Hodkin

Mara Dyerová neverí, že by jej život mohol byť ešte viac zamotaný. Nielenže si vôbec nepamätá, ako sa dostala do nemocnice, kde sa práve prebrala, ale nevie nič ani o nehode, pri ktorej zomreli jej najlepší priatelia a frajer. Mare sa však takmer nič nestalo. Lekári sa domnievajú, že nový začiatok v novom meste pre ňu bude tým najlepším riešením, a spomienky tak môžu pomaly vyplávať na povrch. Marin nový život sa však stále viac komplikuje. 
Tváre mŕtvych priateľov má pred očami denno-denne. A potom… zrazu…vidí aj smrť ľudí naokolo iba chvíľu pred tým, než sa to stane. Je jej jasné, že sa asi zbláznila. A keď si je už istá, že to ani nemôže byť horšie, Noah Shaw, najkrajší chlapec, akého kedy videla, ju odmieta nechať na pokoji… Čo má vlastne za lubom?

Odhodlať sa k čítaniu Mary Dyerovej ma stálo pomerne veľa námahy. S takýmto žánrom som sa ešte nestretla a nevedela som, čo od toho očakávať. Anotácia ma v podstate nijako výrazne neoslovila, čakala som len ďalšiu z radu nevydarených duchárčin. Napriek tomu som po knihe siahla, a to najmä kvôli nespočetným odporúčaniam na internete a nádhernej obálke. A poviem vám, urobila som dobre.

Po tajomnom prológu sa spolu s Marou úplne dezorientovaní zobúdzame v nemocnici. Nevieme, ako sa sem Mara dostala, čo sa stalo s jej priateľmi a ako je možné, že po tom, ako jej budova prakticky padla na hlavu vyviazla vcelku v poriadku.
No, nie zas tak celkom v poriadku… Mara vída svojich mŕtvych priateľov. A tak sa, v domnienke, že to pomôže, celá rodina sťahuje. Mara je pod neustálym dohľadom svojej mamy, a to jej robí ešte väčšie nervy ako duchovia, čo sú jej stále v pätách. Ale… sú to naozaj duchovia?
Mara stretáva Noaha, otravného a arogantného chlapca, ktorý sa na ňu zavesí ako prívesok… a keď si už začína myslieť, že by mohla žiť aspoň ako tak normálne, prichádza niečo ešte horšie ako mŕtvi priatelia…

Mara Dyerová je majstrovské dielo. Už dávno ma žiadna kniha nezmiatla tak, ako práve táto. Sama som nevedela rozlišovať medzi halucináciami a skutočnosťou, nevedela som si tipnúť akým smerom sa bude dej rozvíjať.
Získala si ma už od prvej vety, dej bol dynamický, kapitoly primerane dlhé a ani chvíľu som sa nenudila; autorka má skvelý pútavý štýl písania, ktorý ma donútil knihu prečítať na jeden šup.
Mara Dyerová je skvelá hlavná hrdinka a hrdo vyhlasujem, že odteraz je mojou najobľúbenejšou hrdinkou, o akej som doteraz čítala. Je vtipná a sarkastická, snaží sa vždy si zachovať chladnú hlavu, je inteligentná. Jej hlášky ma neskutočne bavili, jej uvažovanie mi bolo veľmi sympatické a nevtieravé, dokázala som sa s ňou stotožniť rekordne rýchlo.
To isté však môžem povedať aj o Noahovi. Jeho otravnosť a arogantnosť na mňa vôbec nepôsobili otravne a umelo ako sa mi občas pri podobných hrdinoch stáva, práve naopak, všetky jeho reakcie na mňa pôsobili spontánne a sviežo. A ak sa spojili jeho vtipné hlášky a Marine vtipné hlášky… a vôbec, ak sa Noah zhováral s Marou… no, čítalo sa to jedna radosť.
Avšak, aj vedľajšie postavy mali niečo do seba. Marina mama Indie – ozaj, predstavte si, že je vaša mama indka a v skrini má schované ozajstné sárí! Ale, má to jeden háčik – je psychologička a je presvedčená o tom, že vám šibe. 

Ďalšie plus knihe prirátavam za to, že som tu nenašla žiadnu presladenú romantiku. To, že sa mali radi ste dokázali vyčítať spomedzi riadkov, nemuseli si lásku vyznávať v každej tretej vete. A taktiež mali na práci dôležitejšie veci a číhali na nich oveľa väčšie problémy ako… páčim sa jej, páčim sa mu? Napriek tomu verte, že to medzi nimi poriadne iskrilo!

Koniec je neskutočne otvorený, takže ak sa knihu rozhodnete čítať, odporúčam vám mať po ruke hneď ďalší diel, ktorý nesie názov: Kto je Mara Dyerová? A ja som teda poriadne zvedavá, kto je Mara Dyerová.
Takže, túto knihu odporúčam úplne každému, bez ohľadu na to, či takýto žáner čítate alebo nie, neodkladajte ju len kvôli predsudkom tak, ako ja.

 • 90%
  Dej - 90%
 • 95%
  Postavy - 95%
 • 90%
  Atmosféra - 90%
 • 95%
  Spracovanie - 95%
92.5%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Please type the characters of this captcha image in the input box
Prepíš text z obrázka

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.